Oferta na kartę, czy abonament - co wybrać?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy lepiej zdecydować się na telefon na kartę, czy na abonament. Oba rozwiązania mają zarówno wady, jak i zalety, dlatego warto je dokładnie przeanalizować i dopasować do swoich potrzeb.

Telefon na kartę - zalety i wady

Telefon na kartę najczęściej wybierają nastolatki oraz seniorzy, czyli osoby, które mają ograniczony budżet lub niewielkie potrzeby. Zwykle właśnie takie rozwiązanie jest tańsze, ponieważ użytkownik wybiera dowolny pakiet i doładowuje swoje konto co miesiąc wybraną kwotą. Oferta na kartę jest wygodna, elastyczna i można z niej zrezygnować w dowolnym momencie. Konto jest zwykle ważne przez rok, nie należy więc obawiać się o doładowania. Warto jednak zaznaczyć, że możliwości w przypadku karty są ograniczone, a za każdy dodatkowy pakiet trzeba płacić. Z tego powodu całkowity koszt miesięczny może czasami okazać się wyższy niż w przypadku dobrze dobranego abonamentu. 

Telefon na abonament - zalety i wady

Obecnie użytkownicy najczęściej decydują się na abonament. Na rynku można znaleźć kilka bardzo atrakcyjnych ofert, dzięki czemu miesięczna opłata za telefon nie wyniesie więcej niż 15-30 złotych. Niektórym klientom zależy też na dobraniu smartfona do swojego abonamentu. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w abonamencie telefonicznym rozmowy i SMS-y są nielimitowane, można także wybrać dla siebie odpowiedni pakiet Internetu i inne dodatkowe opcje, np. dostęp do portalu muzycznego lub filmowego. Z drugiej strony warto pamiętać, że zwykle telefon w abonamencie jest dużo droższy niż ten kupiony w sklepie za gotówkę lub na raty. Operatorzy wgrywają także swoje aplikacje, przez co smartfon jest spowolniony. Właśnie dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zakup telefonu w sklepie i wybór jednego z tańszych abonamentów w danej sieci. Warto postawić na taki abonament, w którym będzie sporo GB Internetu, a także roaming międzynarodowy, przydatny w trakcie wyjazdów wakacyjnych lub służbowych. 

Karta czy abonament?

Podsumowując, ofertę należy przede wszystkim dopasować do swoich potrzeb. Osoby, które korzystają przez cały dzień z telefonu, dużo dzwonią i esemesują, a także używają Internetu, powinny raczej zdecydować się na abonament. Z kolei użytkownicy, którzy z Internetu w telefonie korzystają sporadycznie lub wcale (np. seniorzy lub osoby pracujące w domu i korzystające z WiFi), mogą zdecydować się na abonament. Bez względu na wybraną opcję nie warto przepłacać. Lepiej sprawdzić różne rozwiązania u kilku operatorów. W największych sieciach koszty zwykle są znacznie większe, ponieważ te marki wydają dużo na reklamę. Z kolei w mniejszych i wirtualnych sieciach cena jest zwykle dużo niższa, a pakiet minut i danych bardzo bogaty.

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy