Poziom czytelnictwa wzrasta dzięki tabletom i czytnikom

Media często informują, że czytelnictwo na świecie drastycznie spada, a winę za ten stan rzeczy ponoszą przede wszystkim osiągnięcia technologiczne, które dla wielu z nas stanowią lepszą rozrywkę, niż klasyczna książka. I choć w tezie tej jest wiele prawdy, to nie do końca można się z nią zgodzić, co potwierdzają najnowsze badania.


Na terenie Stanów Zjednoczonych przeprowadzono ankietę dotyczącą stanu czytelnictwa. Według niej, spora grupa z przedziału 18-40 lat czyta na urządzeniach przenośnych. Aż 46 proc. ankietowanych przyznaje, że posiada e-booków bądź tablet, umożliwiający komfortowe czytanie książek w wersji elektronicznej. Jest to drastyczny wzrost w stosunku do lat poprzednich. W analogicznej ankiecie w 2011 roku tylko 18 proc. respondentów deklarowało taki stan rzeczy. 

Aż 35 proc. posiadaczy tych urządzeń twierdzi, że od dnia zakupu czytają znacznie więcej. Dorośli na czytnikach i tabletach czytają średnio 19 książek rocznie. Dla porównania czytelnicy przywiązani do klasycznych książek przerabiają średnio 11 pozycji w ciągu roku.

Choć ankieta dotyczy Stanów Zjednoczonych, niejako można ją przełożyć na ogólny stan czytelnictwa. A ten polepsza się właśnie dzięki urządzeniom przenośnym i elektronicznym wydaniom książek. Rynek cyfrowej dystrybucji rozwija się nie tylko w powiązaniu z i filmami, ale jak się okazuje, także z książkami.


Reklama

Źródło informacji

instalki.pl
Dowiedz się więcej na temat: Ebook | Tablet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy