Procesory NVIDIA Tegra 3 w samochodach Audi

Podczas konferencji prasowej Audi na targach CES 2012, Ricky Hudi - szef rozwoju urządzeń elektronicznych i elektrycznych - ogłosił, iż czterordzeniowy procesor NVIDIA Tegra 3 napędzający najnowsze tablety i smartfony zagości również w przyszłym roku w najnowszych modelach Audi.

Procesory Tegra 3 trafiły do różnych marek samochodów -  Audi, Tesla i Lamborghini
Procesory Tegra 3 trafiły do różnych marek samochodów - Audi, Tesla i Lamborghinimateriały prasowe

Mimo bardzo szybkiego rozwoju elektroniki użytkowej, implementacja tego typu rozwiązań w samochodach jest dłuższa. Główną przyczyną jest olbrzymia ilość zintegrowanych części, które należy połączyć by tworzyły nierozłączną i współgrającą ze sobą całość.

- Audi to synonim nowoczesnego luksusu i dlatego też implementujemy wysokowydajne rozwiązania w naszych samochodach - powiedział Hudi. Określił również firmę NVIDIA jako "strategicznego partnera", dzięki któremu takie wdrożenie jest możliwe.

Prezes NVIDIA, Jen-Hsun Huang, wyjawił, że sekret integracji najnowszych rozwiązań NVIDII w samochodach Audi nazywa się NVIDIA Visual Computing Module (VCM). Jest to płytka drukowana o rozmiarach 8 na 8 cm, zawierająca procesor NVIDIA Tegra 3, kontrolery pamięci i portów wejścia/wyjścia, a także złącze dzięki któremu można łatwo montować ją w samochodach.

- Audi jest pierwszą firmą na świecie, która tak szybko wdraża najnowsze rozwiązania elektroniki użytkowej w swych samochodach - powiedział Huang, wskazując na moduł VCM.

Audi to pierwsza firma posiadająca tego typu rozwiązanie w samochodach, jednak na pewno nie ostatnia. Podczas targów CES na stoisku NVIDIA zobaczyć możemy trzy z ponad 35 modeli aut wyposażonych w procesor NVIDIA Tegra. Poza Audi do współpracy przystąpiły takie firmy jak Tesla ze swym elektrycznym sportowym samochodem Model S, jak i Lamborghini z niewyobrażalnie szybkim modelem Aventador.

Super samochody przyszłości wytyczają nowe trendy, dlatego też w Tesla Model S użyte zostały dwa czterordzeniowe procesory NVIDIA Tegra 3. Pierwszy z nich obsługuje cyfrowe czujniki pokładowe, drugi natomiast odpowiedzialny jest za system informacyjny, na który składa się 17-calowy dotykowy ekran, za pomocą którego możemy między innymi sterować panoramicznym rozsuwanym dachem, czy systemem zamykania i blokowania drzwi.

Dla miłośników mocnych wrażeń powstał Lamborghini Aventador. Ten niewiarygodnie szybki samochód nie mógłby obyć się bez równie szybkiego rozwiązania jakim jest układ NVIDIA Tegra 3. Dzięki połączeniu czterordzeniowego procesora z komputerem pokładowym, system multimedialny Aventadora nawiguje kierowcę za pośrednictwem Google Maps.

Na powyższych przykładach widać dobrze jaka może być przyszłość motoryzacji. Dzięki układowi NVIDIA Tegra 3 możliwe jest zarządzanie całym samochodem przy niskim zużyciu energii. Moduł NVIDA VCM wykorzystujący procesor Tegra 3 to przykład współpracy tworzącej przyszłość rynku motoryzacyjnego, który niewątpliwie zmierza w kierunku rozwiązań komputerowych. Co przekłada się nie tylko na większą ilość multimedialnych rozwiązań w samochodach ale także na bezpieczeństwo jazdy czy obniżenie zużycia paliwa.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas