Przezroczyste drzwi w publicznej toalecie? Dzięki smart glass to możliwe!

Jak wyobrażacie sobie okno idealne? Te, które znajdziemy w większości naszych domów ideałem z pewnością nie są. Choć zazwyczaj zapewniają bardzo dobrą izolację termiczną, to do rozwiązania pozostaje problem regulowania ilości wpadającego do pomieszczenia światła.

Wiele firm od lat prowadzi prace nad szybami, które mogą zmieniać swoją przejrzystość. Nie jest to rynkowa nowość - takie rozwiązania znajdują się w sprzedaży od dawna, a przykładem ich pomysłowego wykorzystania mogą być np. przezroczyste drzwi do publicznej toalety, zmieniające się w mleczną szybę po przekręceniu zamykającego je klucza. Podobne rozwiązania spotkamy również w niektórych samolotach, samochodach czy budynkach, a niektóre technologie - jak np. ta, pokazana przed rokiem przez japoński instytut AIST (Advanced Industrial Science and Technology) - pozwalają nie tylko na zmniejszenie przejrzystości, ale również na bardzo szybką (wcześniej trwało to nawet kilka minut) zmianę przezroczystej szyby w lustro. 

Reklama

Problemem pozostaje w tym wypadku cena i montaż. Na pomysł, jak sobie z tym poradzić wpadła firma Sonte, która w 2013 roku przeprowadziła udaną kampanię na Kickstarterze. Opracowana przez nią technologia pozwala zmienić zwykłą szybę okienną w smart glass lub - według innej terminologii, switchable glass. Jest to możliwe dzięki specjalnej powłoce, działającej jak giętki ekran umieszczony pomiędzy dwoma warstwami folii. W praktyce montaż sprowadza się do wycięcia z arkusza odpowiedniego kształtu i naklejenia go na szybę.
 
Następnie wystarczy przymocować moduł, odpowiadający za zasilanie i komunikację Wi-Fi i nasze zwykłe okno zmieni się w smart glass, pozwalając użytkownikowi na sterowanie smartfonem. Co więcej, dzięki współpracy z czujnikami światła, moduł opracowany przez Sonte może automatycznie regulować przejrzystość szyb, zapewniając przebywającym wewnątrz ludziom optymalne warunki. Obecnie metr kwadratowy powłoki Sonte można kupić za 290 dolarów.
 
To wciąż drogo, jednak w porównaniu z innymi rozwiązaniami cena, jaką trzeba zapłacić za smart glass wydaje się konkurencyjna, a użyteczność tego rozwiązania zwiększa fakt, że można je zastosować w przypadku o bardzo zróżnicowanej wielkości. 

Łukasz Michalik

gadżetomania.pl

Gadżetomania.pl
Dowiedz się więcej na temat: smart glass

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy