Rdzenie czerwonych olbrzymów wirują szybciej

Rdzenie czerwonych olbrzymów wirują nawet 10 razy szybciej niż powierzchnia tych gwiazd. Za 5 miliardów lat taki los czeka nasze Słońce.

Słońce i czerwony olbrzym (Fot. Paul G. Beck, KU Leuven)
Słońce i czerwony olbrzym (Fot. Paul G. Beck, KU Leuven)materiały prasowe

Międzynarodowy zespół badawczy prowadzony przez Paula Becka z belgijskiego Leuven University przyjrzał się kilku dojrzałym gwiazdom i zauważył, że ich rdzenie obracają się przynajmniej 10 razy szybciej niż powierzchnia. Rewelacje te opublikowane zostały w jednym z niedawnych numerów prestiżowego Nature.

Już wcześniej badacze kosmosu wiedzieli, że powierzchnia starych gwiazd wiruje wyjątkowo wolno - pełen obrót nierzadko zajmuje im cały rok. Obserwacje przeprowadzone przy użyciu kosmicznego teleskopu Keplera ujawniły zaskakujące fakty. Rdzenie czerwonych olbrzymów poruszają się znacznie szybciej - obrót wokół ich osi zajmuje czasami nawet niecały miesiąc. Skąd tak spore dysproporcje?

Odpowiedzi m.in. na te pytania stara się znaleźć młody dział astronomii nazwany astrosejsmologią. W oparciu o rytmiczne zmiany w jasności każdej gwiazdy można stworzyć mapę wewnętrznych fal powstałych wskutek zachodzących we wnętrzu przemian termojądrowych. Właśnie w ten sposób zespół Becka odkrył gwałtownie wirujące rdzenie czerwonych olbrzymów. Za około 5 miliardów lat Słońce wkroczy w wiek dojrzały i przemieni się w czerwonego olbrzyma, co będzie miało oczywisty wpływ na otaczające gwiazdę obiekty, także Ziemię.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas