Rozszerzona rzeczywistość historyczna
Po ukazaniu się multimedialnego przewodnika Wikitude dla platformy Android przyszła pora na podróże w czasie.
Aplikacja stworzona z myślą o użytkownikach ultraprzenośnych komputerów i iPhone'ów analizuje wygląd obiektu architektonicznego, który znajduje się w polu widzenia obiektywu smartfonu lub UMPC, pobiera za pośrednictwem internetu rycinę budynku i wyświetla na ekranie urządzenia archiwalny obraz. Dzięki temu turysta może porównać współczesny i dawny wygląd fotografowanego obiektu.
Możliwości mobilnej rzeczywistości rozszerzonej demonstrowane są podczas CeBIT-u we współpracy z berlińską firmą Tourism Media Production. Powodem współpracy, dzięki której będzie możliwa swego rodzaju podróż w czasie, jest zbliżająca się 20. rocznica zburzenia muru berlińskiego.
Rzeczywistość rozszerzoną autorstwa naukowców z Instytutu Fraunhofera przeznaczono dla wizualnej orientacji w czasie i jest ona częścią europejskiego projektu badawczego iTacitus. Ma ona pomóc w zarządzaniu i organizowaniu kontekstowej informacji historycznej.
Terminu rzeczywistości rozszerzonej oczywiście nie należy mylić z pojęciami zdefiniowanymi przed 40 laty przez Douglasa Engelbarta.