Skrzywiona projekcja

Przyzwyczailiśmy się już do wszechobecnego obrazu projektowanego na prostokątnych płaskich ekranach. Począwszy od firmowych prezentacji, a skończywszy na monumentalnych ekranach koncertowych zawsze mamy do czynienia z płaską powierzchnią. Znacznie mniej popularne są systemy projekcji na powierzchniach zakrzywionych, takich jak wycinek walca czy sfery.

Takie ukształtowanie ekranu ma powodować odseparowanie widza od rzeczywistości i sprawienie lepszego efektu uczestnictwa w akcji filmu. Obecne systemy pozwalające na tego typu projekcję to zazwyczaj modułowe systemy, których jednym z elementów jest projektor. Nowe, kompaktowe rozwiązanie przedstawił Panasonic na targach Infocomm08. Dwa projektory PT-D12000 i PT-DZ12000 umożliwiają "niepłaską" projekcję bez dodatkowego osprzętu i oprogramowania.

Zanim obraz trafi na zakrzywiony ekran poddawany jest przekształceniom geometrycznym. Informacja w jaki sposób należy go przekształcić uzyskiwana jest na podstawie odkształconego obrazu wzorca.

Reklama

Dodatkową funkcją tych projektorów jest "sklejanie obrazu" z wielu projektorów. Obydwa projektory przeznaczone są do dużych projekcji, zarówno cena (69000 dolarów ) jak i luminancja (12000 lm) predysponują je do użycia w halach wystawowych lub koncertowych.

Autor: Piotr

HDTVmania.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama