Reklama

Snowbot S1 - autonomiczny robot odśnieżający

O tym, jak męczące może być odśnieżanie podwórka lub podjazdu wie każdy mieszkaniec domu jednorodzinnego. Na całe szczęście żyjemy w czasach gwałtownego rozwoju technologii autonomicznych, co oznacza spore ułatwienia w codziennym życiu. Przykładem tego niech będzie Snowbot S1, automatyczny robot odśnieżający, zaprojektowany specjalnie pod kątem oczyszczania dużych połaci terenu.

Nadejście zimy to dla wielu z nas spory kłopot. Opady śniegu, choć bez wątpienia urokliwe, nierzadko wiążą się także z przykrym obowiązkiem odśnieżania podjazdów, chodników, czy całych ogrodów. Nie da się zaprzeczyć, że czynność ta nie należy do przyjemnych. Na szczęście w jej wykonaniu może pomóc robot firmy Snowbot.

Niewielki, zasilany bateriami pojazd, wyglądem przypomina odkurzacz na gąsienicach. Choć jego działanie nie różni się zasadniczo od standardowej odśnieżarki, posiada jedną istotną zaletę: jest całkowicie autonomiczny. Dzięki licznym czujnikom oraz radarowi LiDAR potrafi samodzielnie wykrywać przeszkody i automatycznie typować odpowiednią trasę przejazdu. Teren jego obowiązków wyznaczyć można zarówno ręcznie poprzez aplikację, jak i za pomocą trzech słupków wykorzystujących sieć szerokopasmową.

Reklama

W zależności od tego po jakiej powierzchni porusza się robot, śnieg jest wstępnie usuwany za pomocą skrobaka lub szczotki obrotowej. Następnie biały puch jest odprowadzony przy pomocy obrotowej dyszy. Użytkownik może samodzielnie wybrać odległość "wyrzutu" śniegu oraz prędkość poruszania się urządzenia.

Producent zapewnia, że Snowbot S1 jest w stanie pracować około 1,5 godziny na jednym ładowaniu. Uzupełnienie energii trwa natomiast 2 godziny. Całość waży około 65 kg i posiada certyfikat wodoodporności IP35.

Urządzenie już niebawem wejdzie w fazę testów beta, a następnie trafi do sprzedaży. Jego cena została ustalona na 2999 dolarów.

Snowbot S1 to kolejny przykład tego, w jaki sposób szeroko rozwijana robotyka wpływa na nasze życie. W pełni automatyczne i bezzałogowe pojazdy już teraz ułatwiają nam codzienne obowiązki, dowożąc zamówione produkty, wspomagając nas w trakcie pracy, czy coraz częściej oferując transport.  

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL