Szwajcarzy chcą posprzątać kosmos

Kosmiczne śmieci nie tylko psują estetykę naszej orbity, ale stanowią również zagrożenie dla wciąż działających satelitów i stacji kosmicznej. Szwajcarzy mają pomysł, co z tym fantem zrobić.

Kosmicznych śmieci nieustannie przybywa, a zagrożenie dla działających satelitów rośnie. Być może polski pikosatelita jest na tyle mały, że szansa na kolizję jest raczej nieduża, ale już takie obiekty jak stacja kosmiczna mają znacznie większy problem.

CleanSpace One to projekt satelity sprzątającego, który ma realną szansę na realizację. Szwajcarscy naukowcy mają zamiar ściągać orbitujące śmieci z powrotem do atmosfery, gdzie doszczętnie spłoną w wysokiej temperaturze. CleanSpace One będzie wyposażony w robotyczne ramię, które ułatwi chwytanie i usuwanie z orbity niebezpiecznych odpadków.

Reklama

Na orbicie jest ok. 700 aktywnych satelitów i ponad 15 tys. zagrażających im odpadków. Szwajcarzy za pomocą swojej śmieciarki chcą usunąć jednego z pierwszych satelitów własnej produkcji Swisscube-1. Kosmiczna śmieciarka będzie stosunkowo tania jak na tego typu sprzęt - zaledwie 11 milionów dolarów.

Poniżej znajduje się krótki materiał wideo poświęcony planom posprzątania naszej orbity.

Grzegorz Nowak

http://gadzetomania.pl

Gadżetomania.pl
Dowiedz się więcej na temat: Kosmos | kosmiczne śmieci

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama