Viva Las Vegas! - CES 2008

Między 7 a 10 stycznia 2008 Las Vegas będzie światową stolicą nowych technologii. Wszystko za sprawą targów Consumer Electronics Show (CES).

Przez najbliższe dni świat będzie się kręcił wokół Las Vegas
Przez najbliższe dni świat będzie się kręcił wokół Las VegasAFP

Las Vegas od 1967 roku gości targi branżowe CES (Consumer Electronics Show). Drugie obok CeBIT najważniejsze targi technologiczne na świecie. Kiedy w 1967 roku "miasto grzechu" po raz pierwszy witało gości z całego świata, CES nie był postrzegany jako miejsce, gdzie należy się pojawić, jeśli chcemy pokazać branży elektronicznej nasz nowy produkt. Dopiero rok 1970 przyniósł rewolucję,

To co standardem w Polsce stało się na początku lat 90., przechadzający się po CES mogli podziwiać 20 lat wcześniej - Video Cassette Recorder (VCR), czyli popularne "wideo" miało swój debiut w Las Vegas. Oczywiście odtwarzacze wideo były produkowane przed rokiem 1970, ale na CES pokazano egzemplarz przeznaczony do komercyjnego użytku.

Lata 70. miały upłynąć pod znakiem kaset wideo, a CES awansował do miana najważniejszych targów nowych technologii w USA. Palmę pierwszeństwa próbowała odebrać jej impreza Comdex, ale nie udało się to jej organizatorom - w 2003 roku zaprzestano jej organizacji.

Nie tylko odtwarzacz VHS kojarzony jest z targami CES. W Las Vegas udało się także wypromować szereg innych produktów, które potem miały na stałe zmienić sposób, w jaki bawi się człowiek. W 1975 roku na targach pokazano pierwszą komercyjną grę wideo - doskonale znanego Ponga. Rok 1981 przyniósł dwie niezapomniane innowacje - płytę CD oraz kamerę wideo. Rok później zadebiutował kultowy już dziś komputer Commodore 64, a w 1985 roku na CES pokazano konsolę do gier Nintendo Entertainment System (która do Polski trafiła na początku lat 90. w postaci podróbki o nazwie Pegasus). Lata 90. na CES przyniosły debiut napędu DVD (rok 1996) oraz pierwsze pokazy telewizji wysokiej rozdzielczości HDTV (rok 1998).

Miasto kasyn nie sprzyja jednak wszystkim, niektórzy opuszczają metropolię z technologią, która nie znajdzie swojego miejsca na rynku. Tak było w przypadku twórców Laserdisk, laserowych dysków, które miały wyprzeć kasety wideo (pokazane w roku 1974). Porażkę poniósł także Philips i jego Compact Disc Interactive, mające być centrum domowej rozrywki (rok 1991) oraz promowany przez Nintendo następca Game Boy'a, Virtual Boy (rok 1995).

Zeszły rok w Las Vegas upłynął pod znakiem Windows Vista, promocji telewizorów HD oraz koncepcji "inteligentnego domu", jaką to promował Bill Gates podczas swojego otwierającego przemówienia. Vista nie okazała się rewolucją, telewizory HD powoli stają się standardem, a "inteligentnego domu" jak nie było, tak nie ma. Ile zaprezentowanych na CES 2008 rozwiązań okaże się bajką przyszłości, a ile trafi do naszego codziennego życia?

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas