Zaskakujące właściwości pajęczych nici

Już dzieci w podstawówce uczą się, że miedź jest dobrym przewodnikiem ciepła, ale zapewne większość dorosłych nie wie, że nić pajęcza wypada pod tym względem lepiej.

Odkryto nowe właściwości pajęczych nici
Odkryto nowe właściwości pajęczych niciAFP

Zespół profesora Xinwei Wanga z Iowa State University wyspecjalizował się w poszukiwaniach naturalnych przewodników ciepła. Do tej grupy można zaliczyć diamenty, aluminium, miedź i srebro, a teraz dołącza do nich nić pajęcza, której przewodność cieplna wynosi 416 W/(m*K) (wat na metr i kelwin).

Wang swoje obserwacje przeprowadził na ośmiu pająkach z gatunku Nephila clavipes, które były hodowane w klatkach. To właśnie pozyskana od nich sieć była poddawana testom, w ramach których odkryto, że jest 1000 razy lepszym przewodnikiem niż przędza jedwabnika. Co więcej, nić badanych pająków cechowało 800 razy lepsza przewodność cieplna niż innych naturalnych materiałów. Dla porównania: ludzka skóra charakteryzuje się przewodnością cieplną na poziomie 6 W/(m*K).

Przewodność cieplna pajęczych nici rośnie w miarę rozciągania. Zespół Wanga rozciągnął badany obiekt o 20 proc., co spowodowało wzrost jej przewodności cieplnej o taką samą wartość. To zaskakująca obserwacja, bowiem większość naturalnie występujących w przyrodzie przewodników zachowuje się wręcz przeciwnie. Cóż zatem jest takiego niezwykłego w przędzy pająków?

Wang tłumaczy, że materiał ten posiada tak wyjątkowe właściwości, gdyż na poziomie molekularnym jest pozbawiony jakichkolwiek defektów i zanieczyszczeń. Nić pajęcza zawiera także proteiny z nanokryształami oraz łączące je, przypominające sprężyny, struktury. Właściwości te są najprawdopodobniej wykorzystywane przez pająki podczas polowania na ofiary.

Wysoka przewodność cieplna pajęczych nici nadal będzie badana, a w przyszłości może przyczynić się choćby do stworzenia systemów skutecznie odprowadzających ciepło z elektroniki.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas