Amerykańscy żołnierze przez lata nieświadomie zdradzali tajemnice baz nuklearnych

Śledczy ze strony Bellingcat w prosty sposób znaleźli dane na temat baz nuklearnych USA. Wystarczyło jedynie wpisać odpowiednie hasła w popularne witryny edukacyjne.

zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne123RF/PICSEL

Według strony śledczej Bellingcat, wojska amerykańskie odpowiedzialne za ochronę broni jądrowej w Europie wykorzystywały popularne witryny edukacyjne do tworzenia swoistych fiszek z informacjami. Dzięki tym fiszkom śledczym udało się znaleźć dokładną lokalizację wspomnianych baz oraz tajne protokoły bezpieczeństwa.

Aplikacje takie, jak Chegg Prep, Quizlet i Cram stały się domem dla informacji związanych z bronią nuklearną - wśród danych można było także podejrzeć odpowiednie harmonogramy oraz szczegółowe identyfikatory poszczególnych żołnierzy. Bellingcat był w stanie zidentyfikować wszystkie sześć baz wojskowych, w których przechowywane są urządzenia jądrowe na terenie Europy. Co najlepsze, niektóre fiszki zawierały także dane na temat dokładnej lokalizacji - między innymi bazy lotniczej Volkel w Holandii.

Titan II, zdjęcie z Muzeum w Arizonie
Titan II, zdjęcie z Muzeum w ArizonieAFP

Amerykanie podzielili schrony z bronią jądrową na "gorące" i "zimne" - w zależności od stopnia aktywności oraz ich wykorzystania. Na fiszkach można było znaleźć informacje dotyczące poszczególnych baz oraz ich statusu. Dane były dostępne między innymi na 80 kartach w witrynie Cram. Oprócz tego, Bellingcat dowiedział się, iż bazy nuklearne znajdują się także w Turcji, Belgii oraz Niemczech.

Opisywane fiszki były dostępne już w 2013 roku - niektóre z nich zostały dodane jednak dopiero w kwietniu 2021 roku.

Materiały zostały już usunięte.

Najnowsze innowacje technologiczne francuskiej armiiAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas