Andullacja, czyli pozytywne wibracje
Regeneracja, profilaktyka i terapia dzięki wibracji o odpowiedniej częstotliwości - to najkrótszy opis masażu andullacyjnego. Skuteczność tej technologii, od kilku lat wykorzystywanej m.in. przez profesjonalnych sportowców, polega na wprowadzeniu komórek i płynów w organizmie w mikrodrgania. Stymulowane w ten sposób naturalne mechanizmy fizjologiczne wspierają przemianę materii, stabilizują ciśnienie krwi, redukują ból oraz inne dolegliwości mięśniowe.
Masaż to jeden z najstarszych zabiegów terapeutycznych, znany i stosowany od starożytności. O jego właściwościach leczniczych pisali ojcowie medycyny - Hipokrates, Celsus a także Galen. Andullacja, wykorzystująca wibracje o odpowiedniej częstotliwości, jest jego najnowszą metodą.
By zrozumieć jak działa ta technologia i dlaczego jest skuteczna, należy zrozumieć procesy zachodzące w ludzkim organizmie. Ciało człowieka składa się z ponad 50 miliardów komórek. W każdej z nich nieustannie zachodzą procesy energetyczne, niezbędne do utrzymania jej w dobrym stanie. Niestety, czynniki środowiskowe, niewłaściwe odżywianie, stres i brak ruchu negatywnie wpływają na zdolność komórek do produkcji energii i regeneracji. W efekcie tracą one swoją witalność, co odzwierciedla się w funkcjonowaniu konkretnych organów czy mięśni.
Andullacja wykorzystuje wibracje o szerokim zakresie częstotliwości, wytwarzając tym samym mikroprądy elektryczne. W konsekwencji pobudzana jest produkcja ATP - cząsteczki odpowiadającej za transport energii w komórkach. W ten sposób masaż pobudza i przyspiesza procesy regeneracyjne, wzmacnia naturalne funkcje fizyczne i pobudza przemianę materii.
Profesor Dariusz Mucha z Międzynarodowego Instytutu Fizjoterapii i Zdrowia podkreśla, że stymulacja ciała poprzez system andullacyjny wpływa m.in. na układ krwionośny i skutecznie reguluje ciśnienie krwi. Usprawnia także odpływ krwi żylnej, zmniejsza opór krwi w tętnicach, wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych i wzrost szybkość obiegu krwi, a także poprawia pracę serca. W efekcie organizm jest lepiej zaopatrzony w tlen i substancje odżywcze.
Zastosowanie wysokospecjalizowanej wibracji wspomaga leczenie bólów mięśniowych, chorób stawowych i następstw urazów. Pozwala na likwidację objawów zastoinowych, wchłanianie obrzęków oraz dysfunkcji w obrębie kręgosłupa. Jest także skuteczne w zwalczaniu otyłości.
Szeroki wachlarz oddziaływań jest jedną z przyczyn popularności andullacji wśród sportowców. Technologia ta wykorzystywana jest m.in. przez jedną z najlepszych tenisistek świata, pochodzącą z Polski Angelique Kerber. Srebrna medalistka igrzysk olimpijskich z Rio masaż wykorzystuje zarówno w celu regeneracji jak i profilaktyki urazów mięśniowych. Kombinację podczerwieni i masażu wibracyjnego wykorzystują także inni profesjonalni sportowcy, m.in. bramkarz Liverpoolu Simon Mignolet czy tenisista David Ferrer, a także Adam Małysz, który łóżko do masażu andullacyjnego zabrał ze sobą na jedną z edycji Rajdu Dakar. Technologia ta, w ramach odnowy biologicznej jest stosowana także w licznych profesjonalnych klubach sportowych.