Armia Brytyjska opracowuje kamuflaż nowej generacji
Brytyjskie siły zbrojne uruchomiły program Multi-Colored Camouflage Scheme. Jego celem jest opracowanie nowej formy kamuflażu dla czołgów oraz pojazdów bojowych - czytamy w serwisie Forces.net.
Zgodnie z komunikatem prasowym wydanym przez armię brytyjską, program MCDCS powstał na bazie doświadczeń wyciągniętych z eksperymentu "Streetfighter", a także opinii żołnierzy stacjonujących w Estonii. Z ujawnionych danych wynika, że zarówno czołgi jak i pojazdy bojowe są niszczone przede wszystkim z broni krótkiego zasięgu. Oznacza to, że opracowanie innowacyjnej metody kamuflażu na bliskich odległościach, może przynieść ogromne zmiany na polach bitew.
Nad projektem pracują obecnie dwa oddziały - brytyjskie ATDU odpowiedzialne za konstrukcje najnowszych rozwiązań bojowych oraz Laboratorium Nauki i Technologii Obrony. Celem jest stworzenie kamuflażu, który znacząco zmniejszyłby wykrywanie pojazdów zarówno przez ludzkie oko jak i wszelkie narzędzia celownicze. Oparte na sztucznej inteligencji rozwiązanie miałoby w czasie rzeczywistym zmieniać swoje sygnaturę, dzięki czemu możliwym stałoby się szukania wroga i stworzenia przewagi dla tak zakamuflowanego pojazdu.
Przy wyborze odpowiednich barw pomagają informacje archiwalne z Muzeum Czołgów. Naukowcy przestudiowali dotychczas wszystkie stosowane schematu kamuflażu, począwszy od czasów pierwszej wojny światowej aż po eksperymenty z farbami w latach 60. i 70. DSTL poinformowało natomiast o dostarczeniu najnowocześniejszych materiałów, zapewniających niski poziom wykrywania przez radary i wysokie rozpraszanie ciepła.
Pierwsze eksperymentalne malowania zostały już przetestowane. Jak informuje Armia Brytyjska, na obecną chwilę udało się drastycznie zmniejszyć zarówno wykrywanie, jak i rozpoznawanie jednostek w przypadku krótkiego zasięgu.