Autonomiczny amerykański okręt radzi sobie coraz lepiej

Marynarka Wojenna USA od dłuższego czasu rozwija koncepcję w pełni autonomicznego, funkcjonalnego okrętu. Okazuje się, że jest on już po pierwszy testach. Zrobotyzowany statek NOMAD z powodzeniem przepłynął ponad 4421 mil morskich.

Jednostka NOMAD
Jednostka NOMADmateriały prasowe

O rozwoju autonomicznych okrętów przez wojsko USA wiadomo już od maja 2020 roku. Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych połączyła siły z DARPA, aby stworzyć koncepcję całkowicie autonomicznej jednostki NOMARS. Okręt ten miał również zapoczątkować większy rozwój flot autonomicznych.

Jeden z okrętów, NOMAD, przepłynął bez większych kłopotów ponad 4421 mil morskich działając w 98 proc. w pełni autonomicznie. To druga tego typu podróż, która została wykonana przez podobny okręt. Pierwszy z autonomicznych okrętów oznaczony jako RANGER wykonał podobny tranzyt w październiku 2020 roku. Marynarka Wojenna USA nazywa swój program autonomicznych okrętów "Ghost Fleet Overlord" i ewidentnie jest dumna z ich możliwości.

Program Ghost Fleet Overlord rozpoczął się w 2019 roku i koncentruje się na integracji dostarczanych przez rząd systemów dowodzenia i kontroli wraz z eksperymentalnymi operacjami morskimi. Całość znajduje się obecnie w drugiej fazie testów i oczekuje się, że zakończy się ona na początku 2022 roku.

"Wynalazki, które zmieniły świat": CzołgIplaIPLA
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas