CHEOPS – pierwsze światło w badaniu obcych światów

Najnowsza europejska misja, której celem jest badanie “obcych światów”, przesłała “pierwsze światło”.

Satelita CHEOPS na orbicie / Fot: ESA/ATG medialab
Satelita CHEOPS na orbicie / Fot: ESA/ATG medialabmateriały prasowe

Podstawowym celem europejskiej misji CHaracterising ExOPlanets Satellite (CHEOPS) jest charakteryzacja mniejszych planet pozasłonecznych - o rozmiarach od Ziemi do Neptuna. Te planety będą badane (oraz być może także wykrywane!) dzięki tzw. metodzie tranzytów, czyli niewielkich zaćmień, powstałych gdy przechodząca planeta zasłania pewną część swej gwiazdy. Z tej techniki obserwacyjnej korzysta obecnie m.in. kosmiczny teleskop TESS.

CHEOPS został wyniesiony na orbitę 18 grudnia 2019 za pomocą rakiety Sojuz-STB. Start odbył się z Gujany Francuskiej (kosmodrom Kourou). Przez kolejne tygodnie trwał rozruch tego satelity. Dziewiątego stycznia 2020 pojawiło się “pierwsze światło" z CHEOPSa. Choć na tym pierwszym obrazie niewiele widać, jest to potwierdzenie, że całość funkcjonuje prawidłowo i nie doznało żadnych uszkodzeń w trakcie startu.

Misja CHEOPS jest przykładem projektu, który sam w sobie nie jest wielkim wyzwaniem technologicznym (w szczególności w porównaniu do wielkich obserwatoriów). Dzięki zastosowaniu przetestowanych wcześniej komponentów udało się zbudować lekkiego satelitę przy stosunkowo niskim koszcie.

Pierwsze światło misji CHEOPS / Fot. - ESAmateriały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas