Chińczycy będą edytować geny, by leczyć raka

Już w przyszłym miesiącu chińscy naukowcy wykorzystają technikę edycji genów CRISPR/Cas9 do leczenia pacjentów chorych na raka płuc. Będzie to pierwsze na świecie terapeutyczne użycie tej innowacyjnej techniki.

Czy dzięki edycji genów Chińczycy wkrótce będą leczyć raka?
Czy dzięki edycji genów Chińczycy wkrótce będą leczyć raka?123RF/PICSEL

Naukowcy z Uniwersytetu Syczuańskiego w Chengdu już w sierpniu będą próbowali wycinać uszkodzony fragment DNA z komórek rakowych płuc pacjentów, którzy nie reagują na konwencjonalne metody leczenia. Aby było to możliwe, z krwi osób chorych zostaną wydobyte limfocyty T.

Technika CRISPR/Cas9 zostanie wykorzystana do usunięcia genu wytwarzającego białko PD-1. Wpływa ono negatywnie na umiejętności limfocytów T do namierzania i zabijania komórek nowotworowych. Bez tego białka układ odpornościowy lepiej radzi sobie z walką z nowotworami.

Technika CRISPR/Cas9 to konstrukt DNA wykorzystujący nici RNA do namierzenia konkretnej sekwencji kodu genetycznego. Do tej pory chińscy naukowcy testowali technikę CRISPR/Cas9 tylko na niezdolnych do życia ludzkich embrionach. Nie udało się im jednak uzyskać w badaniach satysfakcjonujących rezultatów. Tym razem może być inaczej, bo w nowym eksperymencie nieco zmodyfikowano technikę CRISPR/Cas9. Po usunięciu wadliwego fragmentu DNA nic nie zostaje wstawione na jego miejsce. Takie podejście zmniejsza ryzyko powikłań.

W przeszłości wielu naukowców wypowiadało się na temat problemów etycznych związanych z wykorzystaniem techniki CRISPR/Cas9, która może powodować zmiany genetyczne w komórkach jajowych i plemnikach, przekazywane przyszłym pokoleniom. Istnieją również obawy, że technika ta może doprowadzić do rozwoju projektowania dzieci, kiedy rodzice będą mogli wybierać najbardziej pożądane cechy.

Eksperymenty uczonych z Chengdu nie niosą takiego zagrożenia, bo tym razem CRISPR/Cas9 zmienia jedynie system immunologiczny pacjentów (poprzez działanie na limfocyty T), a nie wpływa na gamety.

Niedawno amerykański NIH (National Institutes of Health) zatwierdził podobny projekt w USA, tyle że do zwalczania trzech rodzajów nowotworów: czerniaka, mięsaka i szpiczaka.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas