Chińscy inżynierowie prezentują pancerz wspomagany
Instytut 202 China Ordnance Industry Group zaprezentował unowocześnioną wersję egzoszkieletu, która już niedługo może trafić na wyposażenie piechoty Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej – czytamy na łamach serwisu PopSci.
Inżynierowie od lat starają się dać ludziom pancerze wspomagane - mechaniczną, zewnętrzną powłokę ciała, która wzmacnia siłę mięśni człowieka. Z różnym skutkiem i przeznaczeniem pracują nad nim zespoły z wielu krajów. Jedni chcą, aby służył osobom z poważnymi urazami kręgosłupa, natomiast inni widzą go na polu walki, ponieważ żołnierze wyposażeni w mechaniczne mięśnie i stawy będą w stanie dłużej maszerować, i więcej unieść. Prace wciąż utrudniają ograniczenia technologiczne - przede wszystkim niewystarczające baterie. O ile urządzenie do użytku domowego lub przemysłowego może być ładowane częściej i mieć większą masę, tak egzoszkielet dla piechoty musi być lekki oraz działać jak najdłużej. W przeciwnym razie wyrządzi więcej szkody niż pożytku.
Swoim dokonaniem w dziedzinie pancerzy wspomaganych chwalą się Chińczycy z Instytutu 202 China Ordnance Industry Group. Pierwsze owoce swojej pracy zaprezentowali w listopadzie ubiegłego roku na Zhuhai Airshow. Od tamtego czasu nie próżnowali, ponieważ dosłownie kilkanaście dni temu zaprezentowali poważnie udoskonaloną wersję swojego dzieła.
Poniższy materiał wideo jest prezentacją podobnego rozwiązania amerykańskiego koncernu zbrojeniowego Lockheed Martin.
Serwis PopSci donosi, że zmodernizowany pancerz ma większą baterię umieszczoną w tylnej części, wzmocnioną i bardziej wydają konstrukcję nóg oraz hydrauliczne/pneumatyczne stawy biodrowe odpowiedzialne za ruchy nóg. Wszystkie udoskonalenia poprawiły możliwości egzoszkieletu, który pozwala teraz na 20 km marsz z obciążeniem 45 kg i prędkością 4,5 km/h - nawet w terenie górzystym. Mało tego, pancerz jest tak mobilny, że uzbrojony w niego żołnierz jest w stanie się czołgać w terenie błotnistym pod wrogim ostrzałem.
Prezentacja pancerza przez Instytut 202 obfitowała w materiały ukazujące piechotę niosącą z jego pomocą pokaźnych rozmiarów ekwipunek oraz broń. W przyszłości będzie na pewno umożliwiał posługiwanie się bronią, która do tej pory musiała być osadzona np. na jakimś pojeździe. Coś, co doskonale znamy z filmów science fiction. Ale już sam egzoszkielet jest taką fantastyką przeniesioną do naszego świata. W przyszłości na pewno stanie się ważnym elementem wyposażenia oddziałów piechoty.