Chiny budują swój pierwszy lotniskowiec?

Ze zdjęć uchwyconych przez satelity Airbus Defense wynika, że Chiny budują swój pierwszy lotniskowiec – donosi serwis Military.com.

Zdjęcia satelitarne stoczni Dalian. Fot. Airbus Defense
Zdjęcia satelitarne stoczni Dalian. Fot. Airbus Defensemateriały prasowe

Prace konstrukcyjne odbywają się w suchym doku w stoczni Dalian na północy kraju. W tym samym miejscu Chińczycy modernizowali swój jedyny jak dotąd lotniskowiec Liaoning (CV16), czyli kupioną od Ukrainy poradziecką konstrukcję typu Admirał Kuzniecow.

Widoczny na zdjęciach okręt znajduje się w zaawansowanym stadium prac - zauważają analitycy z IHS Jane. Na razie jednak trudno jednoznacznie określić, z czym mamy do czynienia. "Biorąc pod uwagę niekompletny górny pokład, trudno stwierdzić, czy w stoczni Dalian powstaje pierwszy chiński lotniskowiec, tzw. 001A. W przeciwnym razie może to być okręt desantowy lub śmigłowcowiec" - czytamy w raporcie.

Wiadomo, że Chiny chcą być prawdziwą militarną potęgą - również na morzu. W jednej z chińskich stoczni powstaje aż 7 bardzo drogich i zaawansowanych technologicznie niszczycieli rakietowych typu 052D. Jednostki są wyposażone w radar z czterema nieruchomymi antenami ścianowymi i wyrzutniami pionowego startu najnowszych chińskich rakiet przeciwlotniczych. Pod tym względem typ 052D odpowiada niszczycielom i krążownikom AEGIS. Defence24 zauważa, że są to bardzo drogie konstrukcje, które powstały na bazie doświadczeń z prac nad okrętami typu 052B i 052C. W jednej tylko stoczni powstaje aż 7 takich jednostek. Sześć zostało już wprowadzonych do służby. Oznacza to, że Chiny mają więcej okrętów przeciwlotniczych będących odpowiednikami AEGIS niż Japonia.

Chiny nie budują wyłącznie okrętów. Od pewnego czasu bardzo dużo mówi się o konstruowanych w błyskawicznym tempie myśliwcach piątej generacji J-20 oraz J-31. Oba powstają rzekomo na bazie dokumentacji technicznej amerykańskich maszyn F-22 oraz F-35 skradzionej przez chińskich hakerów firmie Lockheed Martin i jej podwykonawcom.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas