Coline 6 - polski akcelerator do zaawansowanej radioterapii

Polscy naukowcy stworzyli nowatorski akcelerator Coline 6, który jest przeznaczony do leczenia większości powszechnie spotykanych typów nowotworów, zaspokajając do 80 proc. potrzeb w zakresie radioterapii.

Wizualizacja akceleratora Coline 6 (Fot. aid.ncbj.gov.pl)
Wizualizacja akceleratora Coline 6 (Fot. aid.ncbj.gov.pl)materiały prasowe

Dotychczas, podczas klasycznej radioterapii, lekarze niszczyli nie tylko tkankę nowotworową, ale i sąsiednie, zdrowe komórki. Teraz akcelerator Coline 6, stworzony w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku, umożliwia sprecyzowanie celu leczenia i zminimalizowanie skutków ubocznych radioterapii. Zastosowanie akceleratora Coline 6 zmniejsza również prawdopodobieństwo remisji choroby nowotworowej.

Mimo iż samo urządzenie waży ponad tonę, jest w pełni mobilne. Coline 6 ma mniejsze rozmiary niż inne tego typu akceleratory stosowane w klinikach medycznych na świecie. Dostępne są dwie wersje akceleratora:

- Wersja podstawowa: nowoczesny akcelerator terapeutyczny wyposażony w kolimator o asymetrycznych szczękach. Przyjazny dla użytkownika interfejs w połączeniu z cyfrową kontrolą wiązki umożliwia precyzyjne i stabilne naświetlania.

- Wersja zaawansowana: umożliwia wykorzystanie nowoczesnych technik radioterapeutycznych, takich jak IMRT czy IGRT. Elektroniczny portalowy system obrazowania rozkładów promieniowania (EPID) z 16-calowym płaskim detektorem z amorficznego krzemu współpracującym z szybkim i przyjaznym dla użytkownika komputerowym systemem obrazowania pozwala obniżyć ekspozycję zdrowych tkanek. Szybki kolimator wielolistkowy (MLC) pozwala manipulować kształtem pola napromieniania w czasie rzeczywistym i kształtować je konformalnie. System Rejestracji i Weryfikacji (RVS) umożliwia integrację urządzania z istniejącym oprogramowaniem szpitalnym za pomocą interfejsów zgodnych ze standardem DICOM.

Akcelerator Coline 6 jest obecnie w fazie testów (Fot. aid.ncbj.gov.pl)
Akcelerator Coline 6 jest obecnie w fazie testów (Fot. aid.ncbj.gov.pl)materiały prasowe

Oba modele Coline 6 wykorzystują precyzję i niezawodność stołów terapeutycznych Polkam. Zewnętrzny system pozycjonujący pozwala na łatwą i skuteczną kontrolę położenia pacjenta przyczyniając się do zwiększenia bezpieczeństwa terapii.

Zespół NCBJ pracuje nad dwoma kolejnymi akceleratorami medycznymi (IntraLine, InLine PN50), które zminimalizują błąd określania pozycji nowotworu i szanse remisji nowotworu. Koszt produkcji Coline 6 jest okraślany jako "niewysoki". Twórcy przekonują, że urządzenie mogłoby być wykorzystywane nie tylko przez specjalistyczne kliniki, ale i mniejsze ośrodki medyczne.

Coline 6
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas