Czarne dziury źródłem neutrin?

Najnowsze badania naukowców mogą wskazywać, że neutrina - tajemnicze cząsteczki pozbawione masy i ładunku - powstają w supermasywnych czarnych dziurach. Może to rzucić nowe światło na zrozumienie historii wszechświata.

Czy to możliwe, że czarne dziury emitują neutrina?
Czy to możliwe, że czarne dziury emitują neutrina?123RF/PICSEL

Obserwacje przeprowadzone przez kilka kosmicznych teleskopów (Chandra, Swift i NuSTAR) wykryły potężną emisję promieniowania pochodzącą z Sagittariusa A*, czarnej dziury w centrum Drogi Mlecznej. Kilka godzin po odnotowaniu tego zdarzenia, w detektorze IceCube Neutrino Observatory znajdującym się na biegunie południowym odkryto wysokoenergetyczne neutrino. Oznacza to, że czarna dziura znajdująca się w centrum naszej galaktyki może być źródłem tych niezwykłych cząstek.

Co najciekawsze, było to dopiero 36 neutrino zarejestrowane przy użyciu detektora. Nie jest to przypadek. Neutrina są niezwykle rzadkie i trudne do obserwacji. Teraz ich występowanie udało się połączyć z emisją rentgenowską z najbliższej nam czarnej dziury.

Póki co, nie wiadomo jednak jak dokładnie czarna dziura jest w stanie emitować jakiekolwiek cząstki. Według jednej z teorii, cząstki o wysokiej energii są przyspieszane obracając się wokół czarnej dziury i w pewnym momencie są przemieniane w neutrina.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas