Cząsteczki, które poruszają się pod prąd i tamują krwawienie
Naukowcy stworzyli pierwsze na świecie samonapędzające się cząsteczki, które mogą poruszać się pod prąd krwi. Jest to doskonały sposób do hamowania masywnych krwotoków.
Tradycyjne sposoby hamowania krwotoków wewnętrznych są nieskuteczne, zwłaszcza, gdy ich źródło znajduje się w trudno dostępnych częściach ciała. Zespół naukowców z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej stworzył cząsteczki węglanu wapnia, które można aplikować pod postacią proszku. Działają one jak tabletki musujące, dozując dwutlenek węgla w kierunku krwawienia.
- Krwotoki to zabójca nr 1 młodych osób. W biednych krajach zgon z powodu krwawienia poporodowego może zabijać co 50-tą kobietę. To poważny problem. Do tej pory stworzono setki czynników krzepnięcia, ale problemem jest ich transport w kierunku przeciwnym do prądu krwi, a zwłaszcza na tyle daleko, by dotrzeć do źródła krwotoku. My jako pierwsi sobie z tym poradziliśmy - powiedział prof. Christian Kastrup, jeden z autorów badań.
Opracowane cząsteczki wiążą się z kwasem traneksamowym i transportują go do uszkodzonej tkanki. Mimo iż muszą zostać przeprowadzone kolejne testy, to naukowcy już teraz wiedzą, że z innowacyjnych cząsteczek będzie dużo pożytku.