Czy można patentować ludzkie geny?
W Stanach Zjednoczonych można opatentować rzeczy, o których ochronę nikomu w Europie nie śniłoby się nawet zapytać. Nie zmienia to faktu, że patentowanie ludzkich genów jest kontrowersyjne, nawet jak na USA. Dlatego Sąd Najwyższy USA przyjrzy się tej sprawie.
Po tym jak w sierpniu tego roku amerykański sąd apelacyjny podtrzymał wyrok sądu niższej instancji, który stwierdzał, że można opatentować ludzkie geny, Sąd Najwyższy zdecydował się przyjrzeć sprawie.
Problem pojawił się gdy firma biotechnologiczna Myriad Genetics Inc. opatentowała dwie mutacje genów BRCA1 i BRCA2, które związane są z występowaniem raka piersi i jajników. Nie spodobało się to organizacjom broniącym praw obywatelskich oraz stowarzyszeniom lekarzy, którzy wspólnie pozwali Myriad Genetics Inc., twierdząc , że wraz z przyznaniem patentu, firma otrzyma monopol na testy wykrywające te mutacje i będzie mogła zablokować alternatywne rozwiązania. A przede wszystkim dyktować ceny.
Sąd pierwszej instancji nie zgodził się z tym stanowiskiem, sąd apelacyjny również, ale ALCU (American Civil Liberties Union) nie zamierza składać broni. Organizacja odwołała się do Sądu Najwyższego, który oświadczył, że zajmie się najważniejszą dla tej sprawy kwestią - czy można patentować ludzkie geny.
Pierwsze przesłuchania mają zacząć się w marcu, wyrok najprawdopodobniej zapadnie w czerwcu.