Czym są kształty przypominające pająki na Marsie?

Ponad 20 lat temu naukowcy zwrócili uwagę na kształty, które przypominają pająki - tego typu zjawisko zaobserwowano na Marsie.

Naukowcy odkryli przyczynę tworzenia się kształtów na Marsie
Naukowcy odkryli przyczynę tworzenia się kształtów na Marsiemateriały prasowe

Wzory na Marsie, które przypominały pająki były widoczne na zdjęciach satelitarnych południowego bieguna Czerwonej Planety. Z pewnością wyglądały one przerażająco, jednak nie są to zwierzęta ani pajęczaki lub inne organizmy. Zgodnie z niedawnym badaniem opublikowanym w czasopiśmie "Scientific Reports", to po prostu suchy lód. W przypadku Marsa niektóre z kształtów mogą mieć nawet do 1 kilometra szerokości, dlatego są one widoczne na satelitarnych fotografiach.

Naukowcom udało się z powodzeniem odtworzyć wersję “pająków" wielkości kufla w laboratorium, korzystając z narzędzia, które symuluje marsjańską atmosferę. Gdy zimny lód zetknie się ze stosunkowo cieplejszym osadem powierzchni Marsa, część lodu przechodzi z formy stałej w gaz (sublimacja). Finalny kształt może faktycznie przypominać pająki.

“Te badania przedstawiają pierwszy zestaw empirycznych dowodów na proces, który modyfikuje polarny krajobraz na Marsie" - przekazała w oświadczeniu Laura McKeown z Open University w Anglii. Eksperymenty naukowców pokazują bezpośrednio, że wzory znajdujące się na Marsie są wynikiem działań znanych od lat.

Wizualizacja MarsaNASA

Ponad 95 proc. atmosfery Marsa składa się z dwutlenku węgla z dużą ilością lodu i szronu występującego zimą na biegunach Czerwonej Planety. Naukowcy podejrzewali, że “pająki" mogą tworzyć się wiosną, kiedy światło słoneczne przepycha się przez półprzezroczystą warstwę CO2 - przekazuje "Scientific Reports".

Planetolodzy dopiero niedawno uzyskali możliwość przetestowania oraz potwierdzenia swoich teorii na powierzchni Ziemi. Eksperymenty wykazały, że hipoteza sublimacji w kształt pająka była rzeczywiście trafna.

Mars jest pełen dziwnych formacji geologicznych o bogatej historii. Na przestrzeni najbliższych lat zapewne poznamy ich jeszcze więcej.

Pierwsza jazda próbna łazika na Marsie AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas