Depresja matki w ciąży szkodzi dziecku

​Naukowcy odkryli, że depresja wyraźnie zmienia wzorce rozwoju mózgu płodu. Oznacza to, że ta przypadłość może być niezwykle niebezpieczna podczas ciąży.

Depresyjne matki szkodzą szkodzą własnym dzieciom
Depresyjne matki szkodzą szkodzą własnym dzieciom123RF/PICSEL

Dzieci rodziców z depresją znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia depresji. Pojawiają się u nich zmiany w ciele migdałowatym, części mózgu, która odpowiada za modulację emocji.

Zespół naukowców z National University of Singapore pod kierownictwem Anqi Qiu przebadał 157 kobiet, które w 26. tygodniu ciąży wypełniły ankietę dotyczącą depresji. 2 tygodnie po porodzie noworodki przebadano rezonansem magnetycznym i zobrazowano tensorem dyfuzji.

U dzieci kobiet z dużym natężeniem objawów depresyjnych, w prawym ciele migdałowatym wykryto obniżoną stabilność strukturalną. Skutkowało to wystąpieniem nieprawidłowych połączeń w mózgu, na co wpłynęła depresja u matek.

Nieprawidłowe działanie ciała migdałowatego może być przekazywane z matki na dziecko w czasie życia płodowej. Może ono objawiać się zaburzeniami w odczuwaniu emocji, stanami lękowymi, a nawet głęboką depresją na późniejszych etapach życia. Wszelkie interwencje medyczne w matczyną depresję powinny być kierowane już podczas życia płodowego.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas