Dieta pomidorowa chroni przed rakiem piersi
Bogata w pomidory dieta może wpływać pozytywnie nie tylko na zdrowie mężczyzn, ale i kobiet. Naukowcy odkryli, że spożywanie tych warzyw obniża ryzyko raka piersi u kobiet po menopauzie.
Ryzyko wystąpienia raka piersi u kobiet w wieku pomenopauzalnym wzrasta, gdyż zwiększa się wskaźnik masy ciała. Zespół naukowców z Rutgers University i Ohio State University Comprehensive Cancer Center wykazał, że dieta obfita w pomidory wpływa pozytywnie na poziom adiponektyny - hormonu, który reguluje metabolizm tłuszczów i cukrów.
- Korzyści płynące z jedzenia dużych ilości pomidorów i produktów zawierających te warzywa, były nad wyraz dobrze widoczne w naszych wynikach. Uzyskane dane wskazują, że regularne spożywanie przynajmniej zalecanej porcji tych warzyw dziennie może zapobiegać rozwojowi raka piersi w populacjach podwyższonego ryzyka - powiedziała Adana Llanos.
W przeprowadzonych eksperymentach wzięło udział 70 kobiet w wieku pomenopauzalnym. Codziennie przez 10 tygodni jadły one produkty z pomidorami, które zawierały co najmniej 25 mg likopenu. W innym, również 10-tygodniowym okresie, te same kobiety jadły co najmniej 40 g białka sojowego dziennie. Przed oboma okresami testowymi, kobiety w ogóle nie spożywały produktów pomidorowych i sojowych.
Po etapie z dietą pomidorową poziom adiponektyny wzrósł u kobiet o 9 proc. U pań z niższą masą ciała, efekt był jeszcze silniejszy. Dieta sojowa prowadziła z kolei do wyraźnych spadków stężenia adiponektyny.
Uzyskane badania potwierdzają, że pomidory i zawarty w nich likopen wpływają pozytywnie nie tylko na mężczyzn, ale i kobiety.