Egzotyczne miejsca w Polsce. Idealne na krótki i długi weekend
Oprac.: Anna Gburek
Zagraniczne wakacje najczęściej planuje się do miejsc egzotycznych, które zachwycają swoim pięknem, oryginalnością i klimatem. Jak się jednak okazuje, także w Polsce znajdziesz wiele egzotycznych miejsc, które czasem do złudzenia przypominają te odległe o tysiące kilometrów. Sprawdź, polecane miejsca w Polsce i zaplanuj swoją podróż w nietuzinkowe destynacje.
Spis treści:
- Polskie Malediwy - Park Gródek w Jaworznie
- Pustynne krajobrazy - Pustynia Błędowska, Słowiński park narodowy
- Polskie kaniony - błędne skały i przełom Dunajca
- Suwalszczyzna z epoki rzymskiej
- Jezioro Szmaragdowe w Szczecinie niczym z bajkowej scenerii
- Polska Toskania - rozległe winnice w Małopolsce i Zielonej Górze
- Polski Dubaj - plaża w Jarosławcu
Polskie Malediwy - Park Gródek w Jaworznie
Dawniej kopalnia dolomitu, dziś miejsce walczące o miano polskich Malediwów. Park Gródek w Jaworznie, bo właśnie o nim mowa, jeszcze w XIX wieku był czynną kopalnią dolomitu. Na skutek braku finansowania, prace wydobywcze zostały wstrzymane, a sama kopalnia została zalana wodą.
Dziś wygląd dawnej kopalni dolomitów mocno odbiega od apokaliptycznej wizji końca świata. Park został mocno przebudowany. Powstało w nim wiele ścieżek spacerowych, punktów widokowych i charakterystyczny drewniany pomost, który rodzi skojarzenia z egzotycznymi Malediwami.
Woda w zbiornikach jest tak czysta, że można podziwiać naturalną roślinność na dnie. Gdyby komuś było to mało, dzięki punktowi ze sprzętem do nurkowania może z bliska podziwiać... zatopione koparki na dnie jednego ze zbiorników. Park Gródek położony jest w dzielnicy Pieczyska w Jaworznie. To zaledwie 30 km od Katowic.
Pustynne krajobrazy - Pustynia Błędowska, Słowiński park narodowy
Pustynia Błędowska jest największą w Europie. Choć rozmiarem nie dorównuje Saharze, to jednak zapewnia podobne doświadczenia i krajobrazy. 33 km2 pokryte piaskiem mogą przyprawić o zawrót głowy. Fantastyczne formacje piaskowe obserwowane na terenie parku krajobrazowego Orlich Gniazd zastąpią daleką podróż do Afryki turystom łaknącym egzotycznych widoków.
Pustynia Błędowska nie jest jedynym miejscem w Polsce, gdzie możesz doświadczyć dużej ilości piasku. Kolejnym są wydmy w Słowińskim Parku Narodowym, które swoim pięknem dorównują wydmom na Fuerteventurze - jednej z wysp kanaryjskich. Krajobrazy jak z Diuny co roku zachęcają do odwiedzin masę turystów.
Polskie kaniony - błędne skały i przełom Dunajca
Od dawna zazdrościmy Amerykanom jedynych w swoim rodzaju kanionów. Jak się okazuje niesłusznie, ponieważ w Polsce również mamy podobnie zachwycające formacje skalne. Zamiast planować podróż do kanionu Antylopy, odwiedź Góry Stołowe. Tam pośród Błędnych Skał poczujesz się jak w prawdziwym kanionie. Uważaj jednak, kręte ścieżki zwiodły już niejednego turystę. Cały labirynt skalny zajmuje powierzchnię ok. 600 x 300 m. Na samym końcu na wytrwałych czeka jednak nagroda. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu, który był uwieczniony w filmowej adaptacji “Opowieści z Narni".
Błędne Skały to niejedyne ciekawe alternatywy dla amerykańskich kanionów. Kolejnym jest malowniczy przełom Dunajca. Kręta rzeka wiedzie turystów pomiędzy wysokimi pienińskimi szczytami wzdłuż granicy polsko-słowackiej. Decydując się na spływ kilkunastokilometrową trasą, poczujesz się jak podczas raftingu w Wielkim Kanionie.
Suwalszczyzna z epoki rzymskiej
Francja i Rzym słyną z wielu atrakcji turystycznych. Jedną z nich są starożytne akwedukty tak typowe dla cywilizacji rzymskiej. W te wakacje nie musisz jednak planować dalekiej podróży, aby je zobaczyć. Pośród drzew w Puszczy Romnickiej na Suwalszczyźnie stoją dwa bliźniacze akwedukty. Zostały zbudowane po pierwszej wojnie światowej, a ich architekci wzorowali się na akwedukcie Pont-du-Gard. Zwiedzanie tego egzotycznego miejsca jest dostępne tylko dla osób o mocnych nerwach. Akwedukty wznoszą się na wysokość 35 metrów. Jednak krajobraz na zalesiony teren, który roztacza się z ich szczytu, wynagrodzi każdy wysiłek.
Jezioro Szmaragdowe w Szczecinie niczym z bajkowej scenerii
Lubisz ukryte jeziora pośród lasów i skał? Twoim marzeniem jest zobaczenie na własne oczy Hamilton Pool w Teksasie? W te wakacje możesz to marzenie choć trochę spełnić i to bez dalekich podróży. W Szczecinie w Parku Krajobrazowym "Puszcza Bukowa" znajduje się jezioro o szmaragdowych wodach. Powstało ono na skutek wypadku w kopalni kredy w 1925 roku. Wyrobisko zalała woda, która swój szmaragdowy kolor zawdzięcza węglanowi wapnia. Wokół jeziora znajdują się także liczne atrakcje m.in. podziemny korytarz za czasów II wojny światowej czy zatopione maszyny górnicze spoczywające na dnie jeziora. Co roku miejsce to przyciąga licznych turystów.
Polska Toskania - rozległe winnice w Małopolsce i Zielonej Górze
Toskania - cel podróży wielu entuzjastów wina i śródziemnomorskiego klimatu zachwyca przede wszystkim widokiem rozległych winnic. Te jednak możesz oglądać, nie opuszczając Polski. Jak się okazuje, także w Polsce hodujemy winorośle na dużą skalę.
Polską Toskanią zostały okrzyknięte plantacje winorośli w Małopolsce i Zielonej Górze. Miejsca te każdego roku przyciągają entuzjastów enoturystyki, czyli turystyki winiarskiej. Podobnie jak w Toskanii na polskich szlakach winiarskich możecie oglądać rozległe plantacje pokrywające wzgórza, a także małe urokliwe miejscowości. Koniecznie spróbujcie polskich gatunków win podczas swoich wycieczek.
Polski Dubaj - plaża w Jarosławcu
Choć budowa sztucznej plaży w Jarosławcu była konieczna dla ochrony klifu przed osuwaniem, to jednak efekt jest podobny jak w Emiratach Arabskich. Nie wyjeżdżając z Polski, możesz poczuć się jak na wakacjach w Dubaju.
W Jarosławcu znajduje się plaża rozciągająca się pomiędzy pięcioma wałami kamiennymi wychodzącymi daleko w morze. To tworzy zaraz przy brzegu płycizny, w których woda szybko się nagrzewa. Ciepła woda nad Bałtykiem - to możliwe!
Przeczytaj także: