Innowacyjny klej naprawi uszkodzone serca

Nieszczęśliwie zakochani niejednokrotnie wspominają o złamanym sercu, ale czy uszkodzone serce można skleić? Amerykańscy naukowcy stworzyli substancję, która z powodzeniem może być wykorzystywana jako klej do serca i naczyń krwionośnych.

Ten klej naprawi nie tylko złamane serca
Ten klej naprawi nie tylko złamane sercamateriały prasowe

Zespół naukowców pod kierownictwem Jeffa Karpa z Brigham and Women's Hospital opracował specjalny klej, który już wkrótce może znaleźć zastosowanie w kardiochirurgii. Uczeni stworzyli poliakrylat glicerolu kwasu sebacynowego (PGSA), który pierwotnie miał być używany jako rusztowanie dla wzrostu tkanek i narządów.

Naukowcy zmienili formułę PGSA, przeobrażając ją w lepką, łatwą do rozprowadzenia ciecz, która zachowuje swój kształt. Dodano też substancję, która pod wpływem promieniowania UV tworzy mostki między monomerami, utwardzając cały polimer. Otrzymany w ten sposób klej jest znacznie lepszy od stosowanych cyjanoakrylanów, które zastygają natychmiast w obecności wody. PGSA można umieścić w mokrym otoczeniu wypełnionych całkowicie krwią, a stwardnieje dopiero po zadziałaniu promieniami UV.

PGSA może całkowicie zrewolucjonizować współczesną medycynę. W konfrontacji z cyjanoakrylanami, nowo opracowana substancja lepiej przylega, mniej pęcznieje i wywołuje słabszy stan zapalny. Za jedyny minus należy uznać konieczność stosowania szkodliwego dla DNA ultrafioletu, choć 5-sekundowy czas ekspozycji nie powinien spowodować poważniejszych zmian w materiale genetycznym.

Naukowcy już sprawdzili, że opracowany klej bardzo dobrze spisuje się w połączeniu ze stosowanymi przez kardiochirurgami wstawkami z Gore-teksu. Przeprowadzone na zwierzętach eksperymenty wykazały, że przy użyciu kleju możliwa jest naprawa bijącego serca. Licencję na rozpowszechnienie technologii posiada paryska firma Gecko Biomedical. W ciągu 3 najbliższych lat produkt ma pojawić się na rynku.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas