Innowacyjny lek skuteczny na każdy typ nowotworu?

Czy wreszcie doczekamy przełomu w walce z nowotworami? Ostatnie doniesienia naukowców z University of Warwick sugerują, że udało się opracować innowacyjny lek pozwalający na sterowanie naturalnymi systemami energetycznymi organizmu.

Czy nowo opracowany lek zmieni układ sił w walce z nowotworami?
Czy nowo opracowany lek zmieni układ sił w walce z nowotworami? AFP

Lek, który może zmienić układ sił w walce z nowotworami to ZL105. Związek chemiczny bazujący na irydzie może zastąpić wiele innych medykamentów, których efektywność zmniejsza się w czasie terapii i które wywołują poważne skutki uboczne. Pierwsze testy wykazały, że ZL105 jest wyjątkowo bezpieczny i skuteczny w walce z nowotworami.

Komórki nowotworowe rozrastają się w niekontrolowany sposób, a mechanizmy biologiczne odpowiedzialne za produkcję energii nie nadążają za nimi. To pięta achillesowa komórek nowotworowych i nawet niewielkie zaburzenia w przebiegu produkcji energii mogą doprowadzić do śmierci tkanki rakowej. ZL105 wykorzystuje ten fakt i sprawia, że pracujące na pełnych obrotach komórki jeszcze bardziej przyspieszają. Po przekroczeniu pewnej bariery energetycznej, skutek jest odwrotny - zamiast mnożyć się jeszcze intensywniej, potrzebna w tym procesie energia przestaje być produkowana. Zdrowe komórki bardzo dobrze radzą sobie z nadaktywnością energetyczną i wykorzystują ją do intensywniejszej walki z nowotworem.

Przekazana do US National Cancer Institute dokumentacja dowodzi, że ZL105 to lek przełomowy, nawet 10 razy efektywniejszy od współczesnych medykamentów stosowanych do walki z nowotworami jajników, odbytu, nerek, piersi czy czerniakiem. To jednak nie koniec, bo zespół naukowców z University of Warwick podejrzewa, że ZL105 będzie skuteczny również w przypadku nowotworów jeszcze odporniejszych na terapię od tych wymienionych.

- Stosowane obecnie terapie przestają być skuteczne często już po pierwszej serii leczenia, gdyż nowotwory bardzo szybko się uodparniają. Opracowany przez nas lek działa jak katalizator, dzięki czemu może być stosowany w bardzo małych dawkach. Komórki nowotworowe są atakowane w niecodzienny sposób, bo zwiększa się produkcja energii w ich wnętrzu i mają niewiele czasu do przystosowania się do tej sytuacji. ZL105 może być znacznie bardziej skuteczny w walce z rakiem niż inne środki - powiedział Peter J. Sadler, jeden z twórców innowacyjnej substancji.

Do tej pory najczęściej stosowane leki antynowotworowe są oparte na platynie. Skutecznie atakują one DNA nowotworów, ale niestety nie rozróżniają komórek rakowych od zdrowych. To powoduje lawinę skutków ubocznych, z przewlekłą niewydolnością nerek włącznie. ZL105 oparty na irydzie jest dużo lepszy od platynowych analogów. Nie niszczy on bowiem materiału genetycznego nowotworu, a przeciąża komórki - zdrowe sobie z tym radzą, ale nowotworowe zaczynają obumierać.

Jeżeli kolejne testy potwierdzą hurraoptymizm naukowców, to możemy być świadkami jednego z najważniejszych przełomów w dziejach medycyny.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas