Już wiadomo jak zarodźce malarii wnikają do wątroby
Naukowcy odkryli mechanizm, który odpowiada za transport zarodźców sierpowych do wnętrza wątroby. To może być przełom w walce z malarią.
Zespół uczonych z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa odkrył białko wejściowe, które otwiera wywołującym malarię pasożytom Plasmodium falciparum drogę do komórek Browicza-Kupffera, które stanowią do 20 proc. masy wątroby. Ten mechanizm nie był do tej pory znany i może zostać wykorzystany do opracowania nowych terapii skierowanych przeciwko malarii.
Już od dawna było wiadome, że to komórki Browicza-Kupffera są pierwszym celem Plasmodium falciparum, choć tajemnicą było jak pasożyt uzyskuje do nich dostęp. Teraz już wiadomo, że bramy do wątroby otwiera białko CD68. Testy wykazały, że jeżeli pozbawi się myszy białka CD68, zarodźcom malarii trudniej wniknąć do wątroby. Gryzonie pozbawione CD68 miały w wątrobie aż 70 proc. mniej pasożytów.
Rozszyfrowanie powyższej zależności może stać się fundamentem do stworzenia nowej generacji leków przeciwmalarycznych. Zanim tak jednak będzie, naukowcy muszą sprawdzić czy trudności w przedostawaniu się zarodźca malarii do wątroby przekładają się na mniejszą ilość merozoitów uszkadzających erytrocyty.