Komórki macierzyste hodowane na ISS

​Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) są przeprowadzane różne eksperymenty. Teraz wysłano tam komórki macierzyste, które w warunkach mikrograwitacji namnażają się szybciej i nie występują przy tym żadne efekty uboczne. To z kolei może doprowadzić do rozwoju nowatorskich terapii na raka i inne nieuleczalne dzisiaj choroby.

Komórki macierzyste hodowane na ISS
Komórki macierzyste hodowane na ISSNASA

Terapeutyczne zastosowanie wymaga użycia setek milionów komórek macierzystych, choć obecnie na Ziemi nie ma wydajnych sposobów wytwarzania ich w takich ilościach. Wcześniejsze badania sugerowały, że mikrograwitacja może przyspieszać procesy proliferacji. Nie ma lepszego miejsca do sprawdzenia tej koncepcji niż ISS.

Zdaniem Abby Zubaira z Mayo Clinic w Jacksonville na Florydzie, niektóre typy komórek macierzystych rosną szybciej w warunkach symulowanej mikrograwitacji. Zubair jest głównym badaczem projektu Microgravity Expanded Stem Cells, którego celem jest przebadanie ludzkich komórek macierzystych na pokładzie stacji kosmicznej.

- Komórki macierzyste są z natury zaprojektowane tak, aby pozostały w stałej liczbie. Chcemy hodować je szybciej, ale nie chcemy by zmieniły swoich właściwości. Pierwszy etap projektu ma na celu odpowiedzenie na dwa pytania: czy komórki macierzyste rosną szybciej w kosmosie i czy możemy je hodować tak, by były bezpieczne dla pacjentów? - wyjaśnił Zubair.

Druga faza obejmie testy kliniczne wyhodowanych na ISS komórek macierzystych u pacjentów. Zubair leczył już pacjentów po udarze mózgu komórkami macierzystymi wyhodowanymi w warunkach laboratoryjnych. Teraz chce sprawdzić, czy te z ISS będą pod jakimś względem "lepsze".

W warunkach mikrograwitacji komórki macierzyste namnażają się szybciej
W warunkach mikrograwitacji komórki macierzyste namnażają się szybciejNASA
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas