Komórki macierzyste przywrócą wzrok

​Najnowsze badania naukowe wykazały, że ślepota może być częściowo wyleczona. Kluczem do sukcesu jest zastosowanie komórek macierzystych.

Rewolucyjna terapia przywróci wzrok niewidomym?
Rewolucyjna terapia przywróci wzrok niewidomym?123RF/PICSEL

Badacze z Oxford University poinformowali, że wszczepili do oczu ślepych myszy komórki macierzyste. Dzięki takiemu zabiegowi, u gryzoni doszło do częściowej regeneracji siatkówki, a myszy odzyskały zdolność widzenia światła.

Odbudowa fotoczułej warstwy siatkówki zajęła wszczepionym do oczu myszy komórkom macierzystym niecałe 2 tygodnie. Po tym czasie, aż 10 gryzoni (z 12 poddanych zabiegowi) wykazało poprawę zwężenia źrenicy w reakcji na światło.

- W trakcie eksperymentu odkryliśmy, że przeszczepienie komórek macierzystych może nie tylko zregenerować warstwę fotoczułą siatkówki, ale i utworzyć nowe połączenia nerwowe wymagane do poprawy widzenia - powiedział Mandeep Sing, chirurg z National University Hospital w  Singapurze, który jest obecnie doktorantem Oxford University.

Kolejnym etapem eksperymentów będzie wszczepienie indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych (iPS), czyli komórek macierzystych otrzymanych sztucznie z komórek somatycznych dorosłego człowieka. Jeżeli i ta metoda okaże się skuteczna, mały krok będzie nas dzielił od wyleczenia ślepoty u ludzi.

Dwie z najczęstszych przyczyn ślepoty to choroba genetyczna - retinopatia barwnikowa oraz zwyrodnienie plamki żółtej, będące konsekwencją starzenia się organizmu. Zastosowana u myszy terapia może odnieść sukces u pacjentów chorujących na retinopatię barwnikową, bowiem wszczepione komórki macierzyste mogą organizować się w struktury fotoreceptorów i znacząco poprawiać jakość widzenia.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas