Lodowe księżyce i pierścienie Saturna mogą być młodsze od dinozaurów

Majestatyczne pierścienie Saturna oraz jego liczne lodowe księżyce mogły powstać w czasach, kiedy na Ziemi panowały dinozaury – donosi serwis Slashgear, powołując się na komunikat opublikowany przez SETI Institute.

Saturn
SaturnNASA

Zarówno pierścienie jak i wewnętrzne lodowe księżyce mają około 100 mln lat. Naukowcom z SETI Institute udało się to oszacować na podstawie symulacji komputerowych, opartych na ich dotychczasowym zachowaniu. Gazowy olbrzym ma 62 znanych satelitów. Wszystkie oddziałują na siebie, oddziałuje na nie także sama planeta. To oczywiście powinno wymuszać zmiany w orbitach i nie tylko. W rzeczywistości takich zmian nie ma. Obserwacje trzech księżyców (Diony, Tetydy oraz Rei) wykazały, że ich orbity nie zmieniały się z biegiem lat, co oznacza, że nie zachowują się jak typowe księżyce będące na tej samej orbicie przez dłuższy czas.

- Księżyce zawsze zmieniają swoje orbity. To nieuniknione. Ten fakt pozwala nam wykorzystać symulacje komputerowe do odtworzenia historii wewnętrznych księżyców Saturna. Okazało się, że powstały one w ostatnich 2 proc. historii planety - powiedziała Matija Cuk, naukowiec z SETI Institute.

Pierścienie i księżyce SaturnaNASA

Dotyczy to obiektów będących w najbliższym sąsiedztwie planety. Naukowcy stwierdzili również, że powstały one z tego samego materiału co pierścienie, wiec najprawdopodobniej również one mają około 100 mln lat.

Rewelacje przeczą przypuszczeniom, że oceany jednego z księżyców Saturna - Enceladusa - mogą nosić jakiekolwiek ślady życia, ponieważ na Ziemi powstało ono dopiero po kilkuset milionach lat. Na szczęście wciąż pozostaje Tytan - największy z naturalnych satelitów Saturna, który odpowiada mu wiekiem. NASA uważa, że życia należy szukać właśnie na jego powierzchni.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas