Ludzie jak jaszczurki. Czy regeneracja kończyn jest możliwa?
Niektóre jaszczurki mogą regenerować swoje ogony i kończyny. Naukowcy już od dawna próbują odtworzyć ten proces u ludzi. Teraz jesteśmy bliżej osiągnięcia celu niż kiedykolwiek wcześniej.
Kiedy Deepa Kulikarni w 2010 r. straciła koniuszek swojego palca, wydawało się, że będzie musiała nauczyć się żyć bez niego. Z pomocą przyszedł jej MatriStem - specjalny proszek wytworzony przez firmę ACell - którego zadaniem była stymulacja i przyciąganie komórek macierzystych ze szpiku kostnego do uszkodzonej tkanki. U Kulikarni zamiast blizny wytworzyła się zdrowa tkanka, jej palec się zregenerował!
Naukowcy nie wiedzą dokładnie co sprawiło, że zamiast kolagenowej blizny powstał w pełni funkcjonalny koniuszek palca. Najprawdopodobniej kluczowy okazał się fakt, że na częściowo oderwanym palcu został fragment paznokcia.
Powyższe rewelacje potwierdził dr Mayumi Ito, dermatolog z Centrum Medycznego Langone na Uniwersytecie w Nowym Jorku. Przeprowadził on badania odnośnie mechanizmów działania MatriStem. Ito znalazł u myszy komórki macierzyste, które odpowiadają bezpośrednio na odbudowę tkanek kończyn, a nawet - w pewnych warunkach - mogą zregenerować także kość. Wszystko dzięki temu, że do organizmu są wydzielane związki chemiczne zwane jako Wnts, które stymulują wzrost komórek macierzystych. Podobny proces może występować także u ludzi.
Ito poszedł krok dalej i wykorzystując inżynierię genetyczną, zmusił organizm myszy do produkcji Wnts. Uszkodzona na potrzeby eksperymentu tkanka i kość odrosły, bez naturalnych komórek macierzystych.
Czy dzięki badaniom dr Ito kiedyś będzie możliwa regeneracja utraconych kończyn? W przypadku całych, skomplikowanych narządów (nóg, rąk) nie wydaje się to realne, ale regeneracja pojedynczych palców wydaje się być bardziej w zasięgu naszej wiedzy.