Malutka galaktyka z supermasywną czarną dziurą
Naukowcy z Uniwersytetu w Utah odkryli, że w centrum malutkiej galaktyki M60-UCD1 znajduje się potężna supermasywna czarna dziura – donosi serwis PhysOrg. Oznacza to, że tych pochłaniających światło potworów jest znacznie więcej, niż przypuszczano.
Aby lepiej zobrazować niezwykłość tego odkrycia, warto odnieść je do czegoś, co jest nam "bliskie", czyli Drogi Mlecznej. Naukowcy odkryli, że supermasywna czarna dziura znajdująca się w centrum naszej galaktyki ma masę 4 mln Słońc, co stanowi zaledwie 0,01 proc. masy całej galaktyki, którą oszacowano na 50 mld Słońc.
Karłowata M60-UCD1 jest schronieniem dla prawdziwego monstrum - czarnej dziury o masie 21 mln Słońc, przy czym masę całej galaktyki oszacowano na 140 mln Słońc, więc masa czarnej dziury stanowi aż 15 proc. masy całego układu!
- To zdumiewające, biorąc pod uwagę, że Droga Mleczna jest 500 razy większa i ponad 1000 razy cięższa od karłowatej M60-UCD1 - powiedział Anil Seth, główny autor badań.
- M60-UCD1 to najmniejszy ze znanych nam obiektów, który ma supermasywną czarną dziurę. Jest to również jeden z najbardziej zdominowanych przez czarną dziurę obiektów - dodaje Seth.
Odkrycie sugeruje, że również inne karłowate galaktyki mogą zawierać tak duże czarne dziury. Naukowcy podejrzewają, że są one pozostałościami po dawnych kolizjach układów o normalnych rozmiarach.
- Podejrzewamy, że M60-UCD1 była niegdyś potężną galaktyką z 10 mld gwiazd, ale dawno temu zbliżyła się do innego, jeszcze większego układu M60. W następstwie gwiazdy i ciemna materia znajdujące się w zewnętrznych częściach zostały oderwane i stały się częścią M60. Mogło się to stać nawet 10 mld lat temu, tego nie wiemy - wyjaśnia uczony.
Naukowcy przewidują, że karłowata M60-UCD1 jest skazana na zagładę, ponieważ w przyszłości ponownie spotka się z M60 - jedną z największych ze znanych nam galaktyk. - Ostatecznie połączy się ona z centrum M60, która ma w sobie monstrualną czarną dziurę o masie 4,5 mld Słońc, a więc ponad 1000 razy większą od supermasywnej czarnej dziury z centrum Drogi Mlecznej. Kiedy to się stanie, czarna dziura z M60-UCD1 połączy się z czarną dziurą z M60 - powiedział cytowany przez PhysOrg Seth.
Galaktyka M60 przyciąga do siebie również układ NGC4647, od którego jest około 25 razy większa.