Megalodona zabiły zmiany klimatyczne

Naukowcy doszli do wniosku, że za wyginięcie jednego z najpotężniejszych stworzeń morskich w historii Ziemi był najprawdopodobniej odpowiedzialny wzrost temperatury oceanu. Miało do niego dojść ok. 2,6 mln lat temu.

Megalodony niegdyś siały postrach w oceanach
Megalodony niegdyś siały postrach w oceanach123RF/PICSEL

Megalodon to wymarły gatunek ryby chrzęstnoszkieletowej, prehistoryczny rekin, którego ciało mogło osiągać nawet 18 m długości. Jego zęby były wielkości ludzkiej ręki. Jednak pomimo spektakularnego wyglądu, gatunek ten nie dał sobie rady z globalnym ociepleniem, które nastąpiło pod koniec ery plioceńskiej.Megalodon był wcześniej uważany za członka rodziny Lamnidae i znany jako Carcharocles megalodon był blisko spokrewniony ze współczesnym żarłaczem białym. Teraz naukowcy uważają, że należał on do wymarłej rodziny Otodontidae, a gatunek określa się jako Otodus megalodon.Naukowcy porównali temperaturę wewnętrzną megalodonów z temperaturą przodków żyjących obecnie rekinów. Wykorzystano techniki geochemiczne do analizy izotopów węgla i tlenu w zębach zwierząt. Odkryto, że średnia temperatura ciała megalodona mogła wynosić 35-40oC, czyli znacznie więcej niż przodkowie żarłaczy białych, których temperatura ciała utrzymywała się na poziomie 20-30oC.

Szczęka megalodona123RF/PICSEL

Co to oznacza w praktyce? Wysokie tempo metabolizmu, które stale wymagało dostarczania pożywienia. To oznacza, że megalodony były szczególnie wrażliwe na wzrosty temperatur oceanów i późniejszą migrację ofiar do chłodnych wód. Kombinacja niedoboru żywności i konkurencja ze strony młodszych gatunków (jak orki) mogła być dla megalodonów śmiertelna.Paleontolodzy szacują, że mniej więcej 1/3 wszystkich dużych gatunków ssaków morskich (w tym 43 proc. żółwi i 35 proc. ptaków) zginęła w tym samym czasie co megalodon. Otworzyło to z kolei furtkę choćby dla fiszbinowców.Najmłodsze szczątki megalodonów są sprzed 2 mln lat i nie ma żadnych naukowych podstaw, by wierzyć, że zwierzęta te byłyby w stanie przetrwać do dzisiaj.

Nauka BEZ fikcji: Kto skorzystał na wyginięciu dinozaurów?INTERIA.TVVideo Brothers
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas