Myszy stały się "mądrzejsze" dzięki komórkom ludzkiego mózgu
ScienceNews donosi, że naukowcy wszczepili myszom ludzkie komórki mózgowe. Efekty tego doświadczenia okazały się zdumiewające.
Badacze wykorzystali komórki glejowe, które obok komórek nerwowych są najważniejszym składnikiem tkanki nerwowej. Pełnionych przez nie funkcji jest wiele, ale najważniejsze to: współtworzenie bariery krew-mózg, synteza wielu istotnych enzymów, tworzenie osłonek mielinowych aksonów.
Do eksperymentu wykorzystali jednak komórki progenitorowe, czyli takie z których rozwijają się różne typy komórek glejowych, w tym astrocyty - u ludzi są one większe i bardziej złożone niż u innych zwierząt (neurony natomiast są prawie takie same u różnych gatunków). To mogłoby oznaczać, że większe astrocyty to również "potężniejszy" mózg.
Wyniki doświadczenia potwierdzają tę teorię. Po około 6 miesiącach ludzkie komórki progenitorowe w większości zastąpiły mysie - podobnie stało się z astrocytami. Okazało się, że u tych gryzoni wykształciły się lepsze synapsy, a zwierzaki szybciej radziły sobie z wykonywaniem zadań - np. testu z labiryntem.