Na Politechnice Wrocławskiej otworzono nową pracownię fizyki oka
Politechnika Wrocławska wzbogaciła się o nową pracownię badawczą. Na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki otworzono Laboratorium Zespołu Przetwarzania Sygnałów Biomedycznych. Pracujący w nim naukowcy zajmą się głównie problematyką fizyki oka (optyka widzenia, oprzyrządowanie optometryczne i okulistyczne) oraz zagadnieniami ciśnienia wewnątrzczaszkowego.
Pierwsza część laboratorium, zajmująca się diagnostyką oka, jest już częściowo wyposażona. W drugiej będą badane procesy hemodynamiczne w mózgu (zwłaszcza zmiany ciśnienia śródczaszkowego).
"Na razie badania będą prowadzone we współpracy z Uniwersytetem Medycznym, gdzie znajduje się odpowiednia aparatura. Natomiast diagnostyka oka jest bezinwazyjna, więc możemy większość interesujących nas badań wykonywać na miejscu. Współpraca z kliniką jest o tyle ważna, że tam mamy styczność z pacjentami" - powiedział kierownik laboratorium prof. Robert Iskander.
Obie grupy korzystające z nowego laboratorium mają wiele wspólnego. Zajmują się badaniem zależności między przepływami, objętościami i ciśnieniami występującymi odpowiednio w mózgu i w oku.
"Stosowane techniki analizy sygnałów są podobne. Metody, które wcześniej opracowano dla oka, mogą przydać się w moich badaniach i odwrotnie" - wytłumaczyła dr inż. Magdalena Kasprowicz, która specjalizuje się w zagadnieniach ciśnienia wewnątrzczaszkowego.