Nanocząstka, która zabija groźne bakterie

Stworzono nową broń do walki z bakterią Helicobacter pylori, która wywołuje wrzody żołądka i niektóre nowotwory tego narządu.

Zakażenie bakteriami H.pylori jest trudne do opanowania
Zakażenie bakteriami H.pylori jest trudne do opanowania123RF/PICSEL

Zespół naukowców z University of California w San Diego stworzył nanocząstkę LipoLLA, która zawiera kwas linolenowy, naturalnie występujący w olejach roślinnych. Leczenie przy użyciu LipoLLA jest znacznie bezpieczniejsze i efektywniejsze niż współczesne terapie antybiotykowe skierowane przeciw H.pylori.

- Obecnie mamy spore problemy z H.pylori. Bakteria ta jest odporna na antybiotyki, więc stosowane przez nas terapie są często nieskuteczne. Naszym celem było stworzenie środka, który przetrwa trudne warunki panujące w przewodzie pokarmowym, zabije H.pylori i nie pozwoli na rozwój lekooporności - powiedział Liangfang Zhang, jeden z twórców projektu.

Gdy LipoLLA spotka się z H.pylori, łączy się z jej błoną komórkową i dochodzi do uwolnienia kwasu linolenowego, który zabija bakterię. Przeprowadzone eksperymenty na myszach wykazały, że LipoLLA skuteczniej usuwa bakterie i nie jest substancją toksyczną.

- To pierwszy krok w kierunku udowodnienia, że nasza nanocząstka ma właściwości terapeutyczne i redukuję liczbę H.pylori. Prowadzimy dalsze prace mające na celu usprawnienie terapii - podsumował Zhang.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas