Naturalny związek, który pokona groźną bakterię szpitalną
Naukowcy odkryli związek pochodzący z antarktycznej gąbki, który jest w stanie zabić 98 proc. bakterii tworzących szczep lekoopornej superbakterii znanej jako MRSA.
Na świecie jest coraz więcej gatunków bakterii, które stają się odporne na antybiotyki. Dlatego naukowcy rozpaczliwie szukają sposobów ochrony przed kolejnymi zakażeniami. Wiele wskazuje na to, że pewna antarktyczna gąbka może skrywać rozwiązanie na superbakterie.
Gronkowiec złocisty, czyli Staphylococcus auereus, to dosyć powszechna bakteria szpitalna. Gronkowiec złocisty odporny na metycylinę (MRSA) jest natomiast szczególnie niebezpieczny. Zgodnie z informacjami Centrów Kontroli Chorób (CDC) każdego roku w USA diagnozuje się ok. 80 tys. przypadków zakażeń MRSA. Średnio 11 tys. umiera z powodu komplikacji MRSA i tak naprawdę nie ma skutecznych sposobów, by temu przeciwdziałać.
Teraz naukowcy odkryli darwinolide, związek naturalny występujący wewnątrz gąbki antarktycznej Dendrilla membranosa. Wstępne badania laboratoryjne wykazały, że może on zabić 98,4 proc. komórek MRSA.
- Jest to związek obronny przed bakteriami o kilku interesujących właściwościach - powiedział James McClintock z Uniwersytetu Alabama, jeden z autorów odkrycia.
Uczeni chcą opatentować darwinolide, mimo iż nie rozumieją do końca jak dokładnie on działa. Testy wskazuja, że darwinolide ma unikatową strukturę umożliwiającą mu penetrację biofilmu MRSA.
Izolacja darwinolide z żywego organizmu to jedno, ale teraz przed naukowcami ważniejszy etap - próba syntezy preparatu w warunkach laboratoryjnych.