Nauczanie na odległość za pomocą satelitów
Yazmi, właściciel platformy e-learningowej Silver Spring, przedstawił tablet Odyssey, który może odmienić oblicze kształcenia na odległość, szczególnie w krajach rozwijających się.
Innowacyjny tablet wyróżnia się tym, że posiada wbudowany odbiornik satelitarny, przez co nie wymaga dostępu do internetu. Tani, bo wyceniany na ok. 150 dol., opracowany całkowicie w Indiach tablet wykorzystuje do tego dwa satelity, które kiedyś transmitowały kanały radiowe (tzw. radio satelitarne). Co więcej, tablet można też zasilać z ogniw słonecznych.
- W przeciwieństwie do większości tabletów na rynku, projekt Odyssey powstał jako odpowiedź na konkretne potrzeby i jest pierwszym, i jedynym, tabletem “satelitarnym" zaprojektowanym i opracowanym do celów edukacyjnych - powiedział Srinivasan Rangarajan, główny technolog Yazmi, niegdyś pracownik ISRO - indyjskiej agencji kosmicznej.
Tablet zadebiutował na międzynarodowej konferencji e-learningowej w Ugandzie. Zaprezentował go Noah Samarah, prawnik etiopskiego pochodzenia, założyciel Yazmi. Samarah był też założycielem firmy WorldSpace, do której wcześniej należały wykorzystywane w projekcie geostacjonarne satelity radiowe, AfriStar i AsiaStar. WorldSpace zbankrutował w 2009 roku, ale Yazmi odkupiło satelity i postanowiono wykorzystać je w celach edukacyjnych.
Zapewnienie dostępu do edukacji w krajach o ograniczonej liczebnie kadrze pedagogicznej, słabej infrastrukturze drogowej i telekomunikacyjnej, zawsze nastręcza wielu kłopotów organizacyjnych, a przede wszystkim ekonomicznych.
System edukacyjny wykorzystujący “satelitarne tablety" ma być odpowiedzią na takie problemy. Nie wymaga bowiem infrastruktury łącznościowej (sygnały z satelitów docierają do 127 krajów Azji i Afryki) ani zasilania (ogniwa słoneczne). Tablet zawiera też preinstalowane oprogramowanie edukacyjne.
Propozycja Yazmi zdaje się wpasowywać, ale też rozszerzać, inny niezrealizowany projekt elektronicznej edukacji w Indiach, tzw. One Laptop Per Child, zainicjowany w 2009 roku.
Satelity AsiaStar i AfriStar został zbudowane przez ówczesne EADS Astrium, w oparciu o platformę Eurostar 2000+. Za ładunek telekomunikacyjny, pracujący w paśmie L, odpowiadał Alcatel Space. AfriStar został wystrzelony 28 października 1998 roku. AsiaStar - 21 marca 2000 roku. Planowy czas pracy statków wynosił 12 lat.
Źródło informacji (IANS)
Hubert Bartkowiak