Naukowcy stworzyli sztuczne naczynia wieńcowe
Naukowcom udało się stworzyć sztuczne naczynia krwionośne. Mają one ponadprzeciętne właściwości mechaniczne i z czasem są zastępowane przez endogenne tkanki, dzięki czemu są doskonałym rusztowaniem do regeneracji układu krwionośnego.
Podczas pomostowania aortalno-wieńcowego (wszczepianie by-passów) omija się miejsce zwężenia tętnicy wieńcowej. Metodę tę stosuje się w niektórych przypadkach zawału serca i zaawansowanej chorobie wieńcowej. Wytworzenie sztucznych połączeń między aortą a tętnicami wieńcowymi omijającymi miejsca zwężenia zapewnia poprawę ukrwienia niedokrwionego obszaru miejsca sercowego.
Standardowo do by-passów lekarze wykorzystują naczynia pobrane z innych części ciała. Zespół uczonych z Vienna University of Technology opracował metodę, która w przyszłości może pozwolić na wykorzystanie sztucznie uzyskanych naczyń. Stworzono tzw. poliuretany termoplastyczne, które są w pełni biokompatybilne, przez co nie powodują skutków ubocznych.
- Wybierając specyficzne cegiełki budulcowe, byliśmy w stanie zsyntetyzować polimer o pożądanych przez nas właściwościach - powiedział Robert Liska, biorący udział w badaniach.
Polimer ma mikroskopijne pory, które pozwalają na przesiąkanie niewielkich ilości krwi i dostarczanie do ścian czynników wzrostu. Sprzyja to migracji naturalnych komórek naczyniotwórczych.
Innowacyjna metoda została już przetestowana na szczurach. Obecnie trwają prace nad kolejnymi modyfikacjami materiału.