Niektóre bakterie chronią się nawzajem

Okazuje się, że szczepy E.coli - odporne na jeden antybiotyk - mogą chronić inne bakterie znajdujące się w pobliżu.

Różne szczepy E.coli mogą chronić się nawzajem
Różne szczepy E.coli mogą chronić się nawzajem123RF/PICSEL

Nowe badania MIT  (Massachusetts Institute of Technology) wykazały, że dwa szczepy bakterii, które są odporne na pojedyncze antybiotyki, mogą chronić siebie nawzajem w środowisku zawierającym obie substancje. To przykład mutualizmu, w którym różne gatunki czerpią korzyści z interakcji zachodzących między nimi. Jest to pierwsze tego typu zjawisko zaobserwowane u drobnoustrojów.

Uczeni przebadali dwa szczepy E.coli - jeden odporny na ampicylinę, a drugi na chloramfenikol. Bakterie te bronią się przez antybiotykami produkując enzymy, które je rozkładają. Efektem ubocznym jest ochrona drobnoustrojów, które nie produkują tych enzymów.

Zespół MIT stwierdził, że oba szczepy mogą przetrwać w warunkach, w których obecne są oba antybiotyki, mimo że każdy z nich jest odporny tylko na jeden z leków. Tego typu sytuacje są powszechne w przyrodzie, zwłaszcza w glebie, gdzie wiele szczepów bakterii żyje razem.

Czym będziemy się leczyć, gdy antybiotyki przestaną działać?
Czym będziemy się leczyć, gdy antybiotyki przestaną działać?123RF/PICSEL

Erdal Toprak, profesor biologii na Uniwersytecie Teksańskim twierdzi, że jest to przykład pozornie prostej interakcji, która może występować także u bardziej skomplikowanych systemów biologicznych.

Teraz naukowcy chcą zbadać mutualizm bakterii żyjących w jelitach.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas