Niemiecka marynarka będzie korzystała z broni laserowej

Rheinmetall i MBDA Deutschland otrzymały zadanie zbudowania, przetestowania oraz wypróbowania wysokoenergetycznego systemu broni laserowej przeznaczonej dla niemieckiej marynarki wojennej.

Niemcy stworzą wysokoenergetyczny laser dla swojej marynarki
Niemcy stworzą wysokoenergetyczny laser dla swojej marynarkimateriały prasowe

Testy nowego laseru mają odbyć się już w 2022 roku. Konsorcjum zwane ARGE otrzymało kontrakt na miliony euro - wszystko to od berlińskiego Biura Zamówień Wojskowych oraz Technologii Informacyjnych i Wsparcia Serwisowego. Prace nad wysokowydajnym laserem będą prowadzone do końca 2021 roku - pierwsze próby zaplanowano na 2022 rok. Cała konstrukcja znajdzie się na pokładzie fregaty marynarki wojennej Sachsen.

Praca nad nowym laserem ma opierać się o równe zasady. Rheinmetall będzie odpowiedzialny za system broni laserowej, system naprowadzania wiązki, chłodzenie oraz integrację systemu broni z obecnym demonstratorem źródła laserowego. MBDA z kolei skoncentruje się na konsoli operatora wraz z technologią śledzenia oraz integracją systemu dowodzenia oraz kontroli. Obecnie nie zostały ujawnione jeszcze żadne szczegóły dotyczące miejsca rozwoju całego systemu.

Najnowszy kontrakt Niemiec stanowi kontynuację współpracy firm w zakresie wysiłków związanych z laserami wysokoenergetycznymi - pierwszy raz partnerstwo pomiędzy Rheinmetall a MBDA ogłoszono w sierpniu 2019 roku.

Po zainstalowaniu demonstratora, wysokoenergetyczny laser zostanie użyty do przetestowania innych aspektów systemu broni laserowej - zestawu czujników oraz systemu zarządzania walką.

Pierwsze testy nowego laseru odbędą się na niemieckiej fregacie rakietowej F124 Sachsen. Nie wiadomo, kiedy dokładnie cała technologia wejdzie do regularnej służby.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas