Niepokojąca niewydolność serca u dzieci z COVID-19
U dwumiesięcznego niemowlęcia, u którego zdiagnozowano COVID-19, wystąpiło odwracalne uszkodzenie mięśnia sercowego i niewydolność tego narządu. Choroba ta była podobna do stanu występującego u dorosłych.
Ostatnie badania wykazały, że aż u 20-28 proc. pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 wystąpił uraz mięśnia sercowego. Większość osób dotkniętych tym schorzeniem miała wcześniej zdiagnozowaną chorobę układu krążenia.
U dwumiesięcznego dziecka stwierdzono duszność i sinienie skóry po karmieniu. Niemowlak nie miał gorączki, kaszlu, objawów infekcji górnych dróg oddechowych, biegunki, wymiotów ani zmniejszonego apetytu. Dziewczynka urodziła się jako wcześniak w wieku 33 tygodni i przebywała na oddziale intensywnej terapii noworodków przez trzy tygodnie.
Wstępny test COVID-19 był ujemny, ale powtórzony potwierdził obecność SARS-CoV-2. Badanie EKG wykazało uszkodzenie mięśnia sercowego z powodu infekcji wirusowej oraz objawy niewydolności serca zaostrzone przez SARS-CoV-2. Dziewczynka wymagała resuscytacji i wsparcia inotropowego wynikającego z niedociśnienia, a także wentylacji mechanicznej będącej konsekwencją niewydolności oddechowej. Dziecku podano również remdesiwir.
- Przebieg kliniczny tego pacjenta odzwierciedla cztery przypadki ostrego urazu mięśnia sercowego zgłoszone u dorosłych pacjentów z COVID-19. Większość dzieci z COVID-19 jest bezobjawowa lub ma łagodne objawy, ale nasz przypadek wskazuje na możliwość odwracalnego urazu mięśnia sercowego u niemowląt z COVID-19. Badania na obecność COVID-19 u dzieci z objawami niewydolności serca są bardzo ważne, ponieważ dowiadujemy się więcej na temat wpływu tego wirusa - powiedział dr Madhu Sharma, główny autor badań i kardiolog dziecięcy w The Children's Hospital w Montefiore.