Niesamowite budynki - architektura przyszłości
Nie każdy budynek musi wyglądać jak tak samo, jak otaczająca go rzeczywistość. Architekci potrafią zaskoczyć. Przedstawiamy listę najbardziej oryginalnych budynków, które powstały, powstają lub może kiedyś powstaną. Pozostaje tylko pomarzyć o przeprowadzce.
Podniebny basen - Londyn
Podniebny basen powstanie w kompleksie mieszkalnym Embassy Gardens w londyńskiej dzielnicy Nine Elms, niedaleko nowej ambasady USA. Odpowiedzialny za budowę deweloper Ballymore otrzymał zgodę od władz miasta na jego utworzenie. Dno basenu wykonane ze szkła o 20-centymetrowej grubości umożliwi podziwianie widoków 10 pięter niżej. Sam basen o długości 25 m, szerokości 5 m i głębokości 3 m będzie tylko częścią całego kompleksu sportowo-rozrywkowego ulokowanego na dachach apartamentowców. Znajdziemy tam bar, spa, oranżerię i tarasy widokowe na Pałac Westminsterski.
Wieżowce z kontenerów - Bombaj
Niezwykłe dwie wieże złożone z kontenerów mają stanąć w dzielnicy Dharavi, znanej jako jedne z największych slumsów na świecie. Wieże będą mierzyć 400 i 200 metrów wysokości. Każda z nich pochwali się zgrabnym, wyprofilowanym kształtem i kolorem mieniącym się w świetle od żółtego po czerwony. Wieża nr 1 (wyższa) będzie mogła pochwalić się 78 383 m3 powierzchni użytkowej, podczas gdy powierzchnia użytkowa wieży nr 2 zamknie się w 26 693 m3. Wieża nr 1 będzie miała 139 pięter, podczas gdy "dwójka" 78. Ponieważ kontenery nie utrzymałyby same swojej masy, konstrukcja zostanie wzmocniona betonem i stalą. Układ mieszkań będzie różny - w niektórych przypadkach to kuchnia będzie znajdowała się części tworzonej przez kontener, w innej sypialnia. Możliwości modyfikacji i wyboru poszczególnych wariantów będzie całkiem sporo. W każdym z mieszkań ma być wbudowana klimatyzacja.
Budynek w kształcie hiacyntu - Lusajl
Szczegóły dotyczące konstrukcji pozostają nieznane, ale wiadomo, że ma ona stanowić replikę pustynnego hiacyntu, kwiatu rosnącego naturalnie nad Zatoką Perską. Drapacz chmur o całkowitej powierzchni 70 tys. m2 będzie miał 38 kondygnacji, obejmujące hotel oraz kwatery prywatne. Wieżowiec został zamówiony przez Al Alfia Holding, który w najbliższej przyszłości ma zamiar zbudować także inny drapacz chmur zaprojektowany przez studio Zaha Hadid Architects. Niezwykły budynek powstanie w Lusajl (Katar) w okolicach 2020 r. Warto zaznaczyć, że to właśnie w Lusajl odbędzie się otwarcie i mecz finałowy Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2022 r.
102-piętrowy wieżowiec - Nowy Jork
Poznajcie 102-piętrowy wieżowiec stworzony przez Marca Fostera Gage'a. Jego cechą charakterystyczną mają być różnego rodzaju architektoniczne ozdobniki, których brakuje w surowych wieżowcach Midtown Billioners Row. Gage na swojej oficjalnej stronie internetowej opisuje, że każda jednostka będzie zawierać swoje niepowtarzalne figury, a także rzeźbione fasady i balkony. Integracja brązowo-mosiężnych blach z wapiennymi płytami, niektórych w kształcie gigantycznych ptaków spadających w dół budynku i śmigieł, które wyglądają, jakby były pożyczone z samolotu, jest niesamowita. Przynajmniej na projekcie, bo tak naprawdę nie wiadomo czy budynek kiedykolwiek powstanie. Wieżowiec, który miałby powstać przy 41 W 57th Street jest ozdobiony szeregiem tajemniczych ozdób. Prace nad ostatecznym kształtem budynku jeszcze trwają. Jeżeli faktycznie postanie on z Nowym Jorku, będzie to symboliczny koniec minimalizmu w architekturze.
Budynek wkomponowany w zabytki - Aarhus
W duńskim mieście Aarhus już wkrótce pojawi się nowoczesny apartamentowiec nawiązujący do otaczających go zabytków. Apartamentowiec La Tour został zaprojektowany przez studio 3XN, które odpowiada za stworzenie takich budynków jak Blue Planet Aquarium i Bella Sky Hotel (oba w Danii) oraz Grove Towers w Bombaju. Zwiększenie górnej krzywizny budynku pozwala na uzyskanie odpowiedniego stopnia nachylenia zielonych tarasów. Cały kompleks w sumie zajmie powierzchnię 22,5 tys. m2 i będzie w stanie pomieścić "tylko" 300 mieszkań. Budowa ma zostać zakończona w połowie tego roku. Pierwsi mieszkańcy La Tour wprowadzą się do apartamentowca jeszcze przed tegorocznymi Świętami Bożego Narodzenia.
Pierwszy dom z drukarki 3D - Tennessee
Studio architektoniczne Wimberly, Allison, Tong & Goo (WATG) zaprojektowało coś, co można nazwać pierwszym na świecie wolnostojącym domem wykonanym w technologii druku 3D. Budynek nazwany "Curve Appeal" powstanie w rzeczywistości, po tym jak projekt wygrał nagrodę Branch Technology Freeform Home Design Challenge. Konkurs był skierowany do architektów, projektantów, inżynierów i artystów, a uczestnicy mieli za zadanie zaprojektować dom jednorodzinny o powierzchni 56-74 m2, który na nowo definiuje estetykę, ergonomię i systemy budowlane. Projektowane budynki miały mieć wyszukany kształt, odbiegający od tego, co widujemy wokół. Każdy projekt musiał mieć kuchnię, łazienkę, salon i sypialnię. Wśród aspektów, które brano pod uwagę, były zastosowane materiały, fenestracje i struktura budynku, a także pełna infrastruktura. Do wykonania przypominającego jaskinię Curve Appeal zostanie użyta technologia druku 3D. Dom będzie miał jasne, otwarte wnętrze, wypełnione przestrzenią do życia. Dzięki strategiom wykorzystania pasywnej energii, nakłady niezbędne do utrzymania budynku będą nieznaczne.
Sky Habitat - Singapur
Niezwykły budynek ma być symbolem transformacji singapurskiego Bishan. Przy projektowaniu Sky Habitat Safdie czerpał inspirację z innego stworzonego wcześniej przez siebie budynku - Habitat 67 w Montrealu. Obu budynków nie sposób jednak pomylić - Habitat 67 ma tylko 6 pięter, podczas gdy Sky Habitat wznosi się na wysokość 38 pięter. Pomimo swojej skali, zasady, na których został zbudowany Sky Habitat są niezmienne. Wieżowiec ma być dla mieszkańców "sanktuarium w niebie", przy zachowaniu równowagi między życiem w mocno zagęszczonym społeczeństwie a pięknem przyrody. Trójwymiarowa struktura Sky Habitat oferuje mieszkania z prywatnymi tarasami, balkonami i ogrodami. Rośliny pokrywają 70 proc. najniższego piętra, z dodatkowymi alejkami spacerowymi. Powierzchnia użytkowa budynku to ponad 12 tys. m2, przekładająca się na łączne 509 mieszkań i apartamentów, o różnorodnej orientacji i widokiem na zewnątrz. Mieszkańcy Sky Habitat będą mogą korzystać z podniebnego basenu znajdującego się na 38. piętrze kompleksu. Budowa Sky Habitat została ukończona w ubiegłym roku. Mieszkania są na sprzedaż.
Zielone miasto - Ho Chi Minh
Projekt Diamond Lotus ma na celu zapewnienie mieszkańcom Ho Chi Minh schronienia przed słońcem i smogiem. Plany przygotowane dla deweloperów Phuc Khang Corporation obejmują trzy 22-piętrowe wieże o łącznej powierzchni użytkowej 67 240 m2. Według architektów ich kompleks mógłby dać dom aż 720 rodzinom. Koncepcja zielonego budynku wymaga posadzenia roślin na elewacjach. Dominującym gatunkiem byłby tu bambus, który zapewniłby mieszkaniom naturalny cień, zmniejszając tym samym nagrzewanie kompleksu. Dalsze plany rozwoju Diamond Lotus zakładają wybudowanie basenów, chodników i części wypoczynkowej (na dachach obiektów). Wszystkie budynki byłyby połączone ze sobą specjalną platformą, na której znajdowałby się tzw. Sky Park. Osoby w nim przebywające miałyby wrażenie unoszenie się w powietrzu - to doświadczenie tylko dla osób o mocnych nerwach.