Nietoperze są znacznie szybsze, niż myśleliśmy
Naukowcy odkryli, że nietoperze są znacznie szybsze niż do tej pory uważano. Mogą one rozpędzać się do prędkości ponad 160 km/h.
Do tej pory nietoperze były uznawane za znacznie wolniejsze niż ptaki, a to dlatego, że morfologia ich skrzydeł ma tendencję do generowania większych oporów, a duże uszy spowalniają je w powietrzu. Ale naukowcy przeanalizowali prędkości lotu siedmiu brazylijskich nietoperzy z rodziny molosowatych i doszli do zaskakujących wniosków. Samice skrzydlatych ssaków ważące 11-12 gramów były w stanie rozpędzić się do naprawdę dużych prędkości.
Uczeni odkryli, że wymienione nietoperze są zdolne do krótkich serii bardzo szybkich lotów poziomych, osiągając wówczas maksymalną zmierzoną prędkość 160,2 km/h. Jest to prędkość nieporównywalnie większa z jakimkolwiek innym gatunkiem nietoperzy, ale także od najszybszych ptaków - jerzyków - zdolnych do rozpędzania się podczas lotu poziomego do prędkości 112 km/h.
Oczywiście, na Ziemi są jeszcze szybsze ptaki, a niekwestionowanym rekordzistą jest sokół wędrowny, którego maksymalna zmierzona prędkość to 389 km/h, ale podczas lotu nurkowego. Jeżeli chodzi o latające poziomo stworzenia, to molosowate nie mają sobie równych.
Według naukowców, przebadane nietoperze były w stanie osiągnąć tę zawrotną prędkość dzięki specjalnej technice lotu, zwiększając odstępy między każdorazowym machnięciem skrzydłem.