Niezwykłe pierścienie wokół czarnej dziury
NASA prowadzi obserwacje czarnej dziury, która jest częścią układu podwójnego V404 Cygni. Znajduje się on 7800 lat świetlnych od Ziemi, a czarna dziura aktywnie pochłania pył i materię z gwiazdy towarzyszącej, która ma masę około połowy masy Słońca.
Podczas gdy nie możemy zobaczyć samej czarnej dziury, materia, którą zbiera od swojej gwiazdy towarzyszącej uformowała się w dysk wokół niej. Jest on widoczny w zakresie rentgenowskim, co doprowadziło do powstania nazwy "rentgenowskiego układu podwójnego". Emisja promieniowania rentgenowskiego z V404 Cygni została wykryta 5 czerwca 2015 r. za pomocą obserwatorium Swift.
Wybuch stworzył wysokoenergetyczne pierścienie powstające z tzw. echa świetlnego. Powstają one, gdy promieniowanie rentgenowskie z czarnej dziury odbija się od chmur pyłu pomiędzy V404 Cygni a Ziemią. NASA zauważa, że chmury pyłu w kosmosie nie przypominają kurzu, ale bardziej dym składający się z drobnych cząstek stałych.Załączone zdjęcie jest nowym złożonym obrazem w promieniowaniu rentgenowskim z danymi z Chandra X-ray Observatory w kolorze jasnoniebieskim oraz danymi optycznymi z teleskopu PAN-STARRS pokazującymi gwiazdy w polu widzenia. Obraz NASA pokazuje koncentryczne pierścienie utworzone przez promieniowanie rentgenowskie emitowane z flar V404 Cygni obserwowanych w 2015 roku, odbite od różnych obłoków pyłu.Obraz NASA jest uproszczony i pokazuje tylko cztery z ośmiu pierścieni. Naukowcy przeanalizowali 50 obserwacji wykonanych za pomocą obserwatorium Swift w 2015 r. przeprowadzonych między 30 czerwca a 25 sierpnia. Chandra obserwowała system między 11 a 25 lipca tego samego roku.