Niezwykłe związki chemiczne w sąsiedniej galaktyce

Zespół japońskich astronomów zaobserwował gorącą i gęstą masę złożonych cząstek otaczających nowo narodzoną gwiazdę. Jest to pierwszy obiekt tego typu odnaleziony poza naszą galaktyka.

Nigdy wcześniej nie zaobserwowano gorącego rdzenia cząsteczkowego poza Drogą Mleczną
Nigdy wcześniej nie zaobserwowano gorącego rdzenia cząsteczkowego poza Drogą MlecznąNASA

Odkrycie dokonane przez obserwatorium Atacama Large Milimeter/submilimeter Array (ALMA) dotyczy masywnej gwiazdy ST11 w Wielkim Obłoku Magellana. Jest to galaktyka satelitarna Drogi Mlecznej, oddalona od nas o ok. 160 tys. lat świetlnych. Gorący rdzeń cząsteczkowy (HMC) jest skoncentrowany wokół stosunkowo młodej gwiazdy - nigdy wcześniej nie udało się go zaobserwować poza Drogą Mleczną.

W HMC znajdziemy najwięcej dwutlenku siarki, tlenku azotu i formaldehydu. Brakuje w nim związków organicznych, takich jak metanol, które są powszechne w rdzeniach występujących w Drodze Mlecznej.

- Te obserwacje sugerują, że skład molekularny materiałów, które tworzą gwiazdy i planety może być znacznie bardziej zróżnicowany, niż oczekiwaliśmy - powiedział Takashi Shimonishi z Uniwersytetu Tohoku.

Wielki Obłok Magellana nie jest obfity w pierwiastki cięższe od helu (w porównaniu do Drogi Mlecznej), co mogłoby wyjaśniać inny rozkład chemiczny cząsteczek wokół ST11. Szacuje się, że gwiazda ta ma 50 mas Słońca.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas