Niezwykłe związki chemiczne w sąsiedniej galaktyce
Zespół japońskich astronomów zaobserwował gorącą i gęstą masę złożonych cząstek otaczających nowo narodzoną gwiazdę. Jest to pierwszy obiekt tego typu odnaleziony poza naszą galaktyka.
Odkrycie dokonane przez obserwatorium Atacama Large Milimeter/submilimeter Array (ALMA) dotyczy masywnej gwiazdy ST11 w Wielkim Obłoku Magellana. Jest to galaktyka satelitarna Drogi Mlecznej, oddalona od nas o ok. 160 tys. lat świetlnych. Gorący rdzeń cząsteczkowy (HMC) jest skoncentrowany wokół stosunkowo młodej gwiazdy - nigdy wcześniej nie udało się go zaobserwować poza Drogą Mleczną.
W HMC znajdziemy najwięcej dwutlenku siarki, tlenku azotu i formaldehydu. Brakuje w nim związków organicznych, takich jak metanol, które są powszechne w rdzeniach występujących w Drodze Mlecznej.
- Te obserwacje sugerują, że skład molekularny materiałów, które tworzą gwiazdy i planety może być znacznie bardziej zróżnicowany, niż oczekiwaliśmy - powiedział Takashi Shimonishi z Uniwersytetu Tohoku.
Wielki Obłok Magellana nie jest obfity w pierwiastki cięższe od helu (w porównaniu do Drogi Mlecznej), co mogłoby wyjaśniać inny rozkład chemiczny cząsteczek wokół ST11. Szacuje się, że gwiazda ta ma 50 mas Słońca.