Nowe kolano prosto z nosa
Naukowcy odkryli, że uszkodzenia chrząstek stawowych można leczyć z wykorzystaniem komórek z przegrody nosowej.
Zespół naukowców ze szwajcarskiego University of Basel udowodnił, że komórki pobrane z przegrody nosowej mogą zaadoptować się w stawie kolanowym i naprawić ubytki tamtejszej chrząstki. Może to ułatwić funkcjonowanie, szczególnie starszym osobom, których dotykają procesy degeneracyjne. Metoda ta może znaleźć zastosowanie także w przypadku młodych ludzi ze skomplikowanymi złamaniami.
W toku eksperymentów przeprowadzonych przez Ivana Martina i Marcela Jakoba z przegród nosowych 7 pacjentów w wieku poniżej 55 lat pobrano próbki o średnicy 6 mm. Wyizolowano z nich chondrocyty, które następnie naniesiono na specjalne rusztowanie. Gdy komórki się namnożyły, z kolan pacjentów usunięto chorą chrząstkę i wszczepiono nową tkankę. Rekonstrukcja zakończyła się sukcesem.
Wcześniejsze badania wykazały, że chondrocyty zachowują zdolność wzrostu i tworzenia chrząstek w trakcie wieku, więc metoda ta powinna sprawdzić się również u starszych pacjentów. Lekarze oceniają skuteczność kliniczną tej metody na wysoce obiecującą.